Fairy Ramazan’da #BoşaHarcama

Genel bilgiler

 

Procter & Gamble (P&G) markası Fairy, Türkiye’deki 10. yılında anlamlı bir projeye Mayıs ayında imza attı. Fairy, uzun süredir üzerinde durduğu Boşa Harcama mesajlarını büyük bir projeyle duyurdu ve herkesi bu çağrının altında toplamayı hedefliyor.  

 

Ramazan ayı ve Covid-19 döneminde birçok ailenin desteğe ihtiyacı olması sebebiyle bu dönemde dayanışmanın önemini hatırlatan Fairy, Türkiye’deki 10. yılında Ramazan ayına özel  bir çalışma başlattı. “Boşa Harcama” projesi kapsamında, Gıda Kurtarma Derneği aracılığıyla, 10 bin ihtiyaç sahibi aileye, erzak paketleri ve Fairy ürünleri göndermeye başladı. 

Bu işbirliğini ve dayanışmayı reklam filmleriyle tüm Türkiye’ye duyurarak çok daha büyük kitlelere ulaşmasını sağlamayı başladı.

 

Projenin ilginç olan yanlarından biri ise; Covid-19 sebebiyle gerçekleştirilmesi planlanan lansmanların online üzerine taşınması oldu. Fairy Türkiye,  bir ilki gerçekleştirerek 100’ün üzerinde basın ve influencer davetlisiyle basın lansmanlarını online olarak gerçekleştirdiler. Yayın öncesinde verilen link ile online basın lansmanına katılan katılımcılar, platform üzerinden sorularını sordu ve marka tarafından cevaplarını aldılar.

 

 

Marka hakkında

 

18 yıldan daha uzun süredir sektörün önde gelen marka gruplarından biri olan Procter & Gamble (P&G)’in markası Fairy, 2019 takvim yılında Ipsos Hane Paneli raporlarına göre elde ve makine bulaşık deterjanı Türkiye toplam pazarında hane penetrasyonu lideridir.

 

Kampanya hedefleri

 

– Gıda Kurtarma Derneği uzun yıllardır sürdürdüğü gıda kurtarma projeleri ile hali hazırda 330 bin aileye gıda yardımı yapıyordu, Fairy #BoşaHarcama proje sayesinde gıda yardımı yapacakları aile sayısı 660 bine çıkarmayı hedeflemekte.

 

Çevre bilincini toplumumuzda yerleştirmek,  stok fazlası ürünleri ekonomiye, çevreye ve topluma kazandırmak ve bunu gelecek nesillere aktarmak.

 

– Gıda israfını evlerde azaltma bilincini Refika Birgül ve Güven İslamoğlu gibi isimlerin liderliğinde tüketicilere aktarmak

 

– Influencer’ların ‘’Evde israfa nasıl dur diyebiliriz? Evde kalan malzemelerimizle ekstra bir maliyete ihtiyaç duymadan mutfakta neler yapabiliriz? Günü geçmemiş gıda atıklarımızı nasıl dönüştürebiliriz ve tarifler geliştirebiliriz? Meyvenin çekirdeğini doğada nasıl geri dönüştürebiliriz?’’ sorularına içerikleri ile cevap vermeleri.

 

 

– Sosyal medya kullanıcılarından #BoşaHarcama etiketiyle israfın önüne nasıl geçtiklerini kendi hesaplarında paylaşımları beklenmektedir.

 

Kampanya Yöntemi

 

 • Kanal – Instagram
  *Tarih: 7 Mayıs 2020 – 15 Mayıs 2020
 • Projeye Destek Veren Influencer’lar: 18-35 yaş arası kadın takipçileri yüksek, çoğunlukla anne olan ve mutfakta vakit geçiren macro influencer’larla işbirliği yapıldı.
 • Projemizdeki 12 influencer ile birlikte ‘Online Lansmana’ katılım sağlandı.
 • #BoşaHarcama hashtagi ile Influencer’ların evde kalan malzemeleri nasıl değerlendirdiğini paylaştırdık.
 • Post içeriklerini carousel olarak planladık. İlk paylaşımı statik görsel,  2. görselinde ise markanın TV üzerinde aktif olarak yayınlanan reklam filmi yer aldı.

 

Sonuçlar

 

12 Post ve 21 Story paylaşımının sonuçları:

 

 • Influencer’ların Takipçi Toplamı : 4.000.000 
 • 2.5M üzerinde Erişim
 • Etkileşim: 84.203
 • Etkileşim Oranı: 2.3%Bir yandan takipçi sayısı yüksek isimlerle projemizi geniş kitlelere aktarmaya çalışırken bir yandan etkileşim oranı yüksek olan isimlerle çalışarak projemizin asıl farkındalığını #BoşaHarcama etiketinin etkisini ortaya çıkardık.  Kampanyamızın ana amaçlarından biri olan Online Lansmana katılan influencer larımız gıda tüketimi,geri dönüşüm ve israf gibi konuları içeriklerinde paylaşarak sosyal bilinç kazandırdılar.

 

Öne Çıkan Influencer’lar

 

 

@Feyzahakyemez  Projemizde en yüksek takipçi sayısına sahip ve kadın takipçi oranı %76.83 olan Feyza Başar,
*Post içeriğinde 4.27% etkileşim oranıyla en yüksek etkileşim oranına
*Story içeriğinde 181.42% gösterim oranıyla en yüksek gösterim oranına sahip isim oldu.


@Hemfithemanne Post içeriğinden edindiği 73.31% erişim oranıyla projemizde en yüksek erişim oranına sahip influencer olarak öne çıkan influencerlar arasına girmiştir.

 

Kazanımlar

 

 • Projede bulunan tüm isimler önceden Fairy markası ile işbirliği yapmış isimler oldu.
 • Projenin reklam filmi, aktif olarak TV üzerinde yayınlanırken carousel postların 2. paylaşımları ile sosyal medya kullanıcılarına da iletilmiş oldu.
 • Projedeki isimlerimiz ağırlıklı olarak anne-çocuk dikeyinden isimlerdi.
 • Tüm paylaşımlarımızın marka işbirliği olduğu #ad ve #işbirliği etiketleriyle belirtilirken, influencer larımız samimiyetlerini videolu hikayelerde gösterdiler. 

 

 • Fairy’nin 10.000 aileye Ramazan ayında ve pandemi sürecinde yapacağı erzak yardımı bu projemizle duyuruldu ve yardımlar Gıda Kurtarma Derneği’nin belirlediği ailelere ulaştı.