865 Milyon Gösterime Ulaşan İpana TikTok Kampanyası

Genel bilgiler Procter & Gamble (P&G)’ın markalarından İpana, Mayıs 2020 de TikTok üzerinden bir challenge başlattı. #IpanaChallenge hashtagi ile kullanıcılardan “Sen Gülünce Çok Güzelsin” şarkısına eşlik etmeleri istendi. Akıma katılan ve challenge video’su en çok izlenen TikTok kullanıcılarından 5’ine Oral-B Genius X ve İpana kiti hediye edildi.
 Kampanya hedefleri 


 •  ’Sen gülünce çok güzelsin’ şarkısı eşliğinde İpana öncesi ve sonrası kullanıcı deneyimlerini içeren videolarla “user generated content” yaratılmasını amaçlayan  #IpanaChallenge’ın bilinirliğini sağlamak ve arttırmak 
 •  Influencerlar aracılığı ile TikTok kullanıcılarını #IpanaChallenge ‘a katılıp içerik üretmeye davet etmek 
 •  Markanın genç hedef kitle üzerindeki bilinirliğini artırmak


Kampanya yöntemi  
 • Mecra:  TikTok
 • Dönem: Mayıs 2020
 • TikTok Branded Hashtag Challenge reklam modeli kullanıldı. Bu alan hem görünürlük hem de etkileşim hedeflerine sahip, genç hedef kitleyi hedefleyen İpana markası için uygun bir reklam modeliydi. Discover sayfasında markanın belirlediği hashtag 3 gün boyunca 2.sırada, 3 gün boyunca 4.sırada yer aldı. Yukarıda bulunan banner alanında 6 gün boyunca markanın challenge duyurusuna ilişkin bannerı yer aldı. Tüm bu alanlardan challenge sayfasına gelen kullanıcılar sadece kamera butonuna tıklayarak direkt olarak akıma içeriklerini üreterek dahil oldular.
 • Birlikte çalışılan influencerların videoları challenge sayfasına pinlenerek en üst sıralarda yer aldı, sayfaya gelen kullanıcılara örnek teşkil etti. 
  Influencer paylaşımları, hem takipçilerinin hem de bu tarz içerikler tüketen kullanıcıların karşısına çıktığı için, influencer kullanımı, challenge duyurusu, görünürlüğü ve müziğin tekrar tekrar dinlenmesi konusunda da etkili oldu. 
 • B-C1-C2, genç hedef kitleye hitap eden, dans içerikleri üreten etki gücü yüksek 4 TikTok influencerı ile işbirliği yapıldı. 
 • TikTok’da 4.8M takipçisi olan @ezgizem #IpanaChallenge markalı tanıtım videsunda yer aldı. Böylece TikTok kullanıcıları challenge’ın nasıl yapıldığını etkili bir isimden öğrenmiş oldu. 
 • Branded Hashtag Challenge’ların sonuçlarını etkileyen iki faktör: Influencer seçimi ve bu influencerların ürettiği içeriğin kitlelere öncülük edebilecek netlik/etkiliyicilikte olması oldu.
 • Genart ile ortaklaşa gerçekleştirdiğimiz bu proje için bizim yorumlarımızın yanında, TikTok Türkiye Satış Direktörü Hande Aydın’ın da tavsiyelerini sizlerle paylaşmak isteriz:

“Bana sorarsanız doğru müzik ve kurguyla bir markanın TikTok’u ele geçirmesi mümkün, İpana da bunu 2020’de gerçekleştiren ilk marka oldu. Branded Hashtag Challenge başarısını etkileyen önemli unsurlardan bir de influencer kullanımı. Challenge sayfası ilk oluşturulduğunda boş bir alan, sadece markanın kendi challenge duyuru videosu oluyor. Bu challenge’ın ne olduğu, burada nasıl bir kurgu olduğu kısaca kullanıcılara nasıl videolar üretmeleri gerektiği konusunda öncülük edenler influencerlar oluyor. Birlikte çalışılan influencerların videoları challenge sayfasına pinlenerek en üst sıralarda yer alarak, sayfaya gelen kullanıcılara örnek teşkil ediyor. Bunun yanı sıra kendi paylaşımları da hem takipçilerinin hem de bu tarz içerikler tüketen kullanıcıların karşısına çıktığı için challenge duyurusu, görünürlüğü ve müziğin tekrar tekrar dinlenmesi konusunda da bir nevi elçi olarak konumlanıyorlar. Hashtag Challenge yapmak isteyen markaların telifli bir müziğe ve bir kurguya sahip olması yeterli. Burada önerimiz koreografi ya da kurguyu mümkün olduğunca basit ve eğlenceli olarak belirlemeleri. TikTok’un tek bir misyonu var o da sosyal medyaya eğlenceyi geri getirmek. Challengeları insanlara içerik üretmek için bir asset olarak konumlayan ve kullanıcıların içerik oluştururken eğlenebilmesini sağlayan markaların İpana’da olduğu gibi yüksek bir katılım ve izlenme rakamına ulaşması hiç de zor olmayacaktır.”  
Sonuçlar  


 • 4 TikTok içerik yaratıcısı ve 4 Video İçerik  
 • 6.4 M İzlenme
 • 8 saat Ortalama İçerik İzlenme süresi Sağlandı.

Proje sonunda #Ipanachallenge hashtag’i 865 Milyon izlenme elde etti.Öne çıkan influencer’lar


@ezgizem – 1.6 Milyon izlenme

@ezgizem
Sen gülünce çok güzelsin ✨💙 ##ipanachallenge♬ Ipana Challenge – Persenk Reklam LTD ŞTİ

@semiraminta – 2.4 Milyon izlenme

@semiramintaSen gülünce çok güzelsin ✨💙 ##ipanachallenge♬ Ipana Challenge – Persenk Reklam LTD ŞTİ

Kazanımlar 


 • “Sen Gülünce Çok Güzelsin” şarkısı eşliğinde kullanıcılardan İpana öncesi ve sonrası deneyimlerini içeren bir video yaratmaları üzerine kurgulanan #ipanachallenge ile paylaşılan yüzbinlerce videonun izlenmesi 6 günün sonunda 865 milyona ulaştı.
 • İpana, Branded Hashtag Challenge, doğru müzik, doğru kurgu ve doğru influencer kullanımı sayesinde 2020 yılında TikTok’u ele geçiren ilk marka oldu.