Ağızdan ağıza pazarlama yoluyla markanızı milyonlarla buluşturuyoruz!

Sosyal Medya Ünlüleri, Fenomenler ve Influencerlar ile Çalışmak mı İstiyorsunuz?

Sosyal medya ünlüleri, dijital platformlarda yaptıkları paylaşımlar ile hem internet kullanıcılarının hem de markaların dikkatini çekiyor. Sosyal medya ünlüleri neredeyse attıkları her adımla olay oluyorlar. Takipçileri tarafından yakından takip edilerek sadece kendi gönderileri ile değil, birbirlerine yaptıkları yorumlarla da dikkat çekiyorlar. Öyle ki iki sosyal medya ünlüsünün arasındaki bazı tatlı ya da sert atışmalar bile dijital medyanın gündemini meşgul ediyor. Peki bu sosyal medya ünlüleri kimdir? Ünlerinin kaynağı nereden geliyor? Sosyal medyadaki rolleri nedir? Markalar neden sosyal medya ünlülerinin peşinden koşuyor?

Sosyal Medya Ünlüleri, Fenomenler Ve Influencer'lar İle Çalışmak

 

Kim Bu Sosyal Medya Ünlü Kişisi?

Sosyal medya ünlüsü; sosyal ağları aktif bir şekilde kullanan, paylaşımları ile dikkat çekerek geniş bir kitleye ulaşan kişilerdir. Peki sosyal medya ünlüleri neden bu kadar hayatımızın içinde yer alıyorlar? Bizlere sundukları bir fayda var mı?

Sosyal medya ağlarının tüm dünyada her yaştan insanın yaygın bir şekilde kullanmaya başlamasıyla birlikte geleneksel gündemlerin yerini de dijital gündemler alır oldu. Artık birçoğumuz dünyada olup bitenleri sosyal medyadan takip ediyoruz. Televizyon ve gazete gibi geleneksel iletişim araçları yerine daha hızlı ve anlık takip imkânı sağlayan sosyal ağlardan faydalanıyoruz. Tüm bu iletişim ve dünya algımızı değiştiren dijital trend ile sadece yakın çevremizden değil, aynen göle atılan bir taşın halka halka genişlemesi gibi tanıdıklarımızdan, onların çevresinden ve giderek genişleyerek en üst tabakaya kadar gelişmelerden anlık haberdar oluyoruz. Hatta Six Degrees of Separation (Ayrımın Altı Derecesi) teorisine göre dünyadaki herhangi birine sadece 6 arkadaş uzaklıktasınız. Macar yazar Frigyes Karinthy’e göre dünya nüfusunun artması ve sosyal bağlamda mesafelerin azalmasıyla birlikte istediğiniz insana sadece 6 adımda ulaşabilirsiniz. Facebook’un kurucusu Mark Zuckerberg, bu rakamın 3.57 arkadaş olduğunu ve 2.9 ile 4.2 arasında değiştiğini söylüyor.

Sosyal Medya Ünlüleri, Fenomenler Ve Influencer'lar İle Çalışmak

 

Hayranı olduğumuz Hollywood ünlüsüne ulaşmayı bile bu kadar kolay hâle getirmesi, sosyal medyanın hayatımızda neden bu denli yer aldığını da kanıtlar nitelikte. Sosyal ağlar ile sadece çevremizden ya da dünyadan haberler almıyoruz, aynı zamanda ilgi alanlarımıza dair paylaşımları takip ederek maddi – manevi kazanç da sağlıyoruz. Bu kazançta en büyük katkısı olanlar ise şüphesiz ki sosyal medya ünlüleri. Sağlıklı yaşam influencer’larını takip ederek kilo verme sürecinde tavsiyelerinden faydalanıyoruz. Spor influncer’ları ile fazla kilolarımızdan denenmiş ve sonuç veren yöntemlerle kurtuluyoruz. Yeme – içme influencer’ları ile sıradışı ve lezzetli tariflere anında ulaşıyoruz. Dekorasyon influencer’ları ile evimizi güzelleştirecek mutlu fikirleri keşfediyoruz. Hatta gezi influencer’larının paylaşımları ile sadece hayranlık duymakla kalmıyor, “Ben de yapabilirim!” diyerek bavulları toplayıp biz de kendi küçük gezi turlarımıza çıkıyoruz. Özellikle influencer kimliğini taşıyan sosyal medya ünlülerinin paylaşımları ile hem keyifleniyor hem de deneyimlerinden faydalanarak hayatımızı değiştiriyoruz.

Sosyal Medya Ünlüleri, Fenomenler Ve Influencer'lar İle Çalışmak

 

Sosyal Medya Ünlüleri İle Sosyal Medya Fenomenleri Aynı Şey Mi?

Sosyal medya ünlüleri, milyonların takip ettiği ve neredeyse herkesin az çok adını duyduğu popüler kişiler olmanın yanı sıra “az ünlüler” kategorisinde de yer alırlar. Hatta sosyal medyada “az ünlüler” adıyla açılan hesaplarda bu kişilerin paylaşımlarına da yer veriliyor. İnternet kullanıcılarının “az ünlü” kategorisindeki sosyal medya ünlüleri ile çekilmiş fotoğraflarına, yorumlarına sıklıkla rastlayabilirsiniz. Sosyal medya ünlüleri takipçi sayısına bakılmaksızın belli bir kitle tarafından takip edilen, beğenilse de eleştirilse de dikkat çeken kişilerdir. Sosyal medya fenomenleri ise paylaşımları ile zamanla beğeni toplayarak milyonlarca kişiye ulaşabileceği gibi yaptıkları sıradışı bir paylaşımla bir anda da fenomenleşebilirler. Fenomenlerin sosyal medya ünlülerinden farkı, çok daha geniş bir kitleye anında ulaşabilmeleri ve yaptıkları her paylaşımla gündem oluşturmalarıdır. Fenomenler sosyal medyanın rock starıyken, sosyal medya ünlüsü kısıtlı bir popülerliğe ulaşmış kişidir denilebilir. Fenomenler ile sosyal medya ünlülerinin ortak noktası ise gündelik hayatlarından eğlenceli ve genel olarak dikkat çekmeye yönelik paylaşımlar yapmalarıdır. Her ikisi de bir fayda sunmaz. Bu durumu televizyon kanallarındaki talk show’lara benzetebiliriz. Hızlı tüketime yönelik bir eğlence anlayışı söz konusudur. Peki sosyal medya ünlüleri hiç mi fayda sunmaz?

Sosyal Medya Ünlüleri, Fenomenler Ve Influencer'lar İle Çalışmak

 

Sosyal Medya Influencer’larının Fenomenlerden ve Sosyal Medya Ünlülerinden Farkı Nedir?

Sosyal medya ünlüleri ve fenomenler her ne kadar eğlenceye yönelik paylaşımlarda bulunsa da, fenomenleşerek ünlü olurken fayda da sunabilirler. İşte tam bu noktada sıradan sosyal medya ünlüsü olmaktan ayrılarak artık influencer kimliğine bürünmüş olurlar. Sosyal medya influencer’ları da gündelik hayatlarından sıradan ya da eğlenceli ve keyifli paylaşımlar yapabilirler. Fakat takipçilerinin gözünde gerçek deneyimlerini paylaşmaları, tavsiyeleri ile rehberlik etmeleri ve fayda sunmaları itibariyle internetin otoritesi ve bilirkişi olarak kabul edilirler. Takipçileri ile kurdukları güven ve samimiyet ilişkisi sonucu adeta sanal bir topluluk oluştururlar. Fenomenler yaptıkları ile viralleşirken bir fayda sunmak zorunda değillerdir. Aynı şekilde sıradan sosyal medya ünlüleri de herhangi bir şeyi kanıtlamaları ya da takipçilerine faydalı olma amacıyla hareket etmeleri gerekmez. Sosyal medya influencer’ları da sosyal medya ünlüsüdür. 10 binden az takipçisi olan ve genellikle kendi kategorisinden çıkmayanlar mikro influencer olarak anılırken; makro influencer’lar 10 binden fazla takipçisi ve dijital kimlikleri popülerlik oranına bağlı olan, etki alanı daha geniş olan kişilerdir. Her sosyal medya ünlüsü influencer değildir. Ama her influencer mikro ya da makro düzeyde sosyal medya ünlüsüdür. Aynı şekilde her sosyal medya fenomeni influencer olamaz ama influencer’lar viral paylaşımlar yaparak fenomenleşebilirler. (Bkz: Milyonları Peşinden Sürükleyen Bu Influencer’lar Da Kim Yahu?)

Sosyal Medya Ünlüleri, Fenomenler Ve Influencer'lar İle Çalışmak

 

Sosyal Medya Ünlüsü Olan Influencer’ların Sosyal Medyadaki Rolü Nedir?

İnternetin fikir liderleri olan influencer’ların öncelikli amacı takipçilerine fayda sunmaktır. Lifestyle, sağlıklı yaşam, dekorasyon, gezi, makyaj, moda, yeme – içme, spor ve fitness vb. kategorilerde kişisel bilgi ve birikimlerini aktarmanın yanı sıra markaların ürün, servis ve hizmetlerini deneyimleyerek olumlu – olumsuz gerçek fikirlerini paylaşırlar. Takipçilerine saygı duyarak yanlış yönlendirmede bulunmazlar. Takipçileri ile karşılık etkileşim kurarak samimi ve güven veren bir ortam oluştururlar. Böylelikle kendilerine sadık bir kitle edinerek adeta topluluk bilinciyle hareket ederler. Sosyal medya influencer’ları sadece takipçilerine fayda sağlamakla kalmaz, aynı zamanda markaları da kendi kitleleri ile buluştururlar. Markanın sosyal medyadaki sesi olan influencer’lar, takipçilerini kendilerine fayda sağlayacak ürün, servis ve hizmetlerden haberdar ederken markaların da hem daha geniş bir kitleye hem de sundukları faydaya yönelik spesifik bir kitleye ulaşmalarına aracılık ederler. Bu bağlamda influencer’lar sosyal medyada hem başrol hem de aracı rolünü üstlenirler. Hatta bu gücü keşfeden birçok marka, geleneksel ünlüler yerine sosyal medya influencer’larını marka yüzü yapmaya başladılar. (Bkz: Tek Bir Influencer İle 500 Milyon Dolarlık Marka Haline Nasıl Gelinir?)

Sosyal Medya Ünlüleri, Fenomenler Ve Influencer'lar İle Çalışmak

 

Markalar Neden Sosyal Medya Influencer’ları İle İşbirliği Yapmalı?

Reklam dünyasının efsanelerinden olan David Ogilvy, reklamların %99’unun hiçbir şey satmadığını söylemiştir. Reklamlar dikkat çeker, beğenilir, eleştirilir, ses getirir ama ürünlerin satışında özellikle geleneksel yöntemler etkili değildir. (Bkz: Reklamların %99’u Ürünlerinizi Satmıyor) Marka içeriklerinde müşterilerin %92’si tanıdık yüzlere güveniyor. En basit hâliyle düşünün ki, televizyon reklamında gördüğünüz bir saç bakım ürününü tanıtan bir ünlünün para karşılığı söylediği klişe sözlere mi inanırsınız yoksa en yakın arkadaşınızın aynı ürüne dair tavsiyesine mi? Aynı şekilde tüketiciler de artık geleneksel reklamlardaki sözlere inanmıyorlar; İsviçre’li bilim insanlarının araştırma sonucu olsa bile. Fakat sosyal medyada uzun zamandır yakından takip ettikleri, adeta sanal bir aile üyesi gibi benimsedikleri, beğenip sevgiyle bağlı oldukları bir sosyal medya influencer’ı kendi gerçek deneyimi eşliğinde bir ürünü tavsiye ettiğinde, markanın potansiyel müşteri kitlesi de olan takipçileri o ürüne daha sempatik yaklaşıyor. Influencer’ların gücü de buradan geliyor zaten. Takipçilerinin satın alma davranışlarını yeniden programlayabiliyor ve istenilen aksiyonların alınmasını sağlayabiliyorlar. Ürünlerin güvenilir, ulaşılabilir ve satın alınabilir hâle gelmesiyle influencer’lar tarafından üretilen içerikler (User-Generated-Content: kullanıcı tarafından üretilmiş içerik) dedikodu etkisi (WOMM: ağızdan ağıza pazarlama) oluşturarak geniş bir kitleye ulaşıyor. Günümüzün en etkili pazarlama stratejisi dijital odaklı olan yöntemlerdir. Bu bağlamda geleneksel yöntemlere kıyasla uygun bütçelerle yönetilirken en hızlı şekilde geniş bir kitleye ulaşma imkânı sağlayan strateji ise influencer pazarlamadır. (Bkz: Influencer Marketing Nedir?)

Sosyal Medya Ünlüleri, Fenomenler Ve Influencer'lar İle Çalışmak

 

Sosyal Medya Influencer’ları İle Markalar Nasıl İşbirliği Yapabilir?

Ürün, servis ve hizmetlerini hızlı, etkili, uygun ve esnek ödeme yöntemleri ile geniş kitlelere duyurmak isteyen markalar, sosyal medya influencer’ları ile işbirlikleri yaparak kreatif pazarlama kampanyaları oluşturabilirler. Bunun için öncelikle markanızın Persona‘sını adeta bir tablo gibi çizmelisiniz. Sonrasında bu Persona’yı en iyi şekilde yansıtacak influencer’a ulaşmalı ve influencer’ın takipçi kitlesine uygun içerik planlaması yapmalısınız. Burada unutmamanız gereken influencer’ın takipçi kitlesinin size ait olmadığıdır. Influencer’a sunduğunuz brief’ler sizin için uygun içerikleri oluşturması açısından önemlidir ama fazla müdahale etmemeli, influencer’ınıza güvenerek onu özgür bırakmalısınız. Çünkü influencer’ınız kendi takipçi kitlesini, onların tepkilerini, neleri sevip neleri sevmediklerini daha iyi bilir. Sizin de potansiyel müşteri kitleniz olan influencer’ın takipçilerine uygun içerikler hazırlandıktan sonra kampanya süresince ve sonrasında analiz yapmalı, gelecek stratejilerinizi de çıkan sonuçlara göre yeniden şekillendirmelisiniz. Eğer başarısız bir kampanya sonucuyla karşılaşırsanız panik yapmayın. Hedef kitlenize mesajınızı en doğru şekilde iletecek influencer’ı seçtiniz mi?, Doğru hashtag’ler kullanıldı mı?, Tüketiciye fayda sundunuz mu?, Vaat ettiğiniz indirim ve fırsatlar yeterli miydi?, Hitap ettiğiniz kitleyi yeterince tanıyor musunuz? vb. soruları sorarak derinlemesine analiz yapın ve kampanyalarınızı yeniden şekillendirin. (Bkz: Influencer Pazarlamada Markalar Neden Başarısız Oluyor?) Influencer marketing çalışmalarınızda ajanslarla da çalışabilir ve süreçleri daha kolay yönetebilirsiniz. Influencer’lara son bir yılda 1 milyon TL ödeme yapan CreatorDen influencer pazarlama platformu gibi ajanslar, pazarlama çalışmalarınızda hem uygun hem de esnek ödeme yöntemleri sunmanın yanı sıra markanız için en doğru influencer’lar ile eşleşmenizi de sağlayacaktır. (Neden bir influencer ajansı ile çalışmalıyım? Bkz: Influencer Marketing Ajansı Markanıza Neler Katar?)

Sosyal Medya Ünlüleri, Fenomenler Ve Influencer'lar İle Çalışmak

 

Sosyal Medya Ünlüleri Olan Influencer’lar İle İşbirliğinizde CreatorDen Markanıza Nasıl Bir Fayda Sağlar?

CreatorDen; markaların dijitaldeki influencer pazarlama kampanyalarında reklamverenler ile influencer’ları buluşturan bir platformdur. Markaların en doğru influencer’lar ile hızlıca eşleşmesini sağlayan CreatorDen influencer pazarlama platformunda tek bir panelde anında yüzlerce influencer’a ulaşabilirsiniz. Bu sayede tek bir influencer’a harcayacağınız zaman ile sosyal medyadan ulaşmanın giderek zorlaştığı yüzlerce influencer ile marketing projeleri tasarlayabilirsiniz. Geleneksel yöntemlere göre daha hesaplı olan influencer marketing kampanyalarınızı esnek ödeme yöntemleri ile de gerçekleştirebilirsiniz. Üstelik bütçenizi de kendinizi belirlersiniz. Bu bağlamda sadece belirlediğiniz bütçe doğrultusunda işbirliği yapacak influencer’lara ulaşarak zaman da kaybetmezsiniz. CreatorDen aracılığıyla yaptığınız tüm influencer pazarlama çalışmaları anında ölçeklendirilir;  CPC, CPA, CPM vb. bazda yapılan çalışmalar anlamlandırılır. Platformda yer alan influencer’ların dışında, CreatorDen’in proje ekibiyle markanıza özel kreatif kurgular yaparak sıradışı projeleri de hayata geçirebilirsiniz.

CreatorDen Gücüne Güvenin

Gerçek Influencer'lar

CreatorDen’i kullandığınızda sahte takipçili influencerları ayıklamak zorunda kalmazsınız. 

Güvenli Ödeme

CreatorDen sizinle influencer arasında bir köprü görevi görerek ödeme adımlarını sorunsuzca halleder. 

Flexible Bütçe

Her bütçeye uygun olarak influencer’larla çalışma şansını yakalayabilirsiniz!