Sıkça Sorulan Sorular

Influencer

CreatorDen neden sosyal hesabıma erişim iznine ihtiyaç duyar?

Hiç endişelenme, uygulama üzerinden paylaşım yapabilecek tek kişi sensin. CreatorDen hiçbir şekilde şifreni görüntülemez ve kaydetmez. Sosyal medya platform’ları ile iletişime geçerek belirttiğin hesabın sana ait olduğunu onaylar. Ve hayır, senin mesajlarını göremeyeceğiz.

Oluşturduğum teklifi nasıl fiyatlandırabilirim?

Bütçeni oluştururken, istenen içeriğin doğasına, takipçi sayına ve etkileşim oranına dikkat etmelisin. Proje sahibi firmnına içerik başına bütçe beklentisini proje detaylarında görüntüleyebilirsin. Sunacağın hizmetin istenen bütçenin altında bir değere sahip olduğunu düşünüyorsan yüksek bir bütçe vermek yerine o değerde bir bütçe vermek daha akıllıca olacaktır. Genel bir yönlendirme yapmak gerekirse, 50K ve %4 etkileşim oranının altında bir hesabın var ise bütçe teklifi olarak 1000TL’yi geçmemen kabul edilme olasılığını arttıracaktır.

Teklif ve Onaylama süreci nasıl ilerler?

Influencer’lar, reklamveren’in verdiği brief’e göre mevcut kampanyaları değerlendirir ve tekliflerini bütçe talepleriyle birlikte oluştururlar. Teklif içeriğinde Influencer kampanyanıza nasıl dahil olacağını anlatır ve örnek içerikler ve/veya referanslar ile destekler. Influencer’lar tarafından içerik oluşturulduğu anda markaya bildirim gönderilir. Marka içeriği onaylayabilir, reddedebilir veya mesajlaşma alanını kullanarak değişiklik isteyebilir. Teklif onaylanınca reklamveren ücretlendirilir ve influencer paylaşacağı içeriği hazırlar, Paylaşım Onayı için reklamverenle paylaşır. Reklamveren onayladığı zaman içerik teklif sahibi hesapta paylaşılır. Influencer ancak ve ancak teklifte öne sürdüğü gereklilikleri yerine getirdiği zaman ödeme hesabına yatırılır.

CreatorDen, ajanslardan uzak mı çalışıyor?

Asla. Birçok başarılı ajansla yakın çalışmaktayız. Seri ve pratik bir iş akışımız var ve hem markalarla, hem de influencer’larla olan ilişkimizi tek bir noktadan hızlı bir şekilde kontrol ediyoruz.

Sponsorlu gönderilerim için takipçilerimden tepki alma olasılığım var mı?

Zaman zaman sponsorlu olmayan gönderiler bile tepki alabiliyor. Fakat, doğal ve eğlenceli bir gönderi ile takipçilerinizin pozitif tepkiler vermelerini sağlayabilirsiniz. Bu zamana kadar takipçilerize yolladığınız paylaşımlarınız için büyük emek sarf ettiniz. Bu yüzden gönderilerinizi her zaman dikkate alacaklardır.

Ödememi ne zaman alabilirim?

Markanın, paylaşmış olduğunuz gönderiyi onaylamasından sonra, markanın öncesinde sunmuş olduğu ödeme teklifi siz istediğiniz zaman hesabınıza aktarılır. Uygulama üzerinden ödeme çekim isteğinde bulunduğunuz zaman, uygulama hesabınızdaki meblağ 30 iş günü içinde hesabınıza yatırılır. Hesap bilgilerinizi uygulama üzerinden istediğiniz zaman düzenleyebilirsiniz.

CreatorDen’in Android uygulaması da var mı?

Evet! Android uygulamamıza Play Store’dan ulaşabilirsin.

Uygulamaya birden fazla hesapla bağlanma şansım var mı? Örneğin iki farklı Facebook hesabından bağlanabilir miyim?

Facebook Page, Twitter, Instagram ve YouTube hesaplarınızı aynı anda bağlayabilirsiniz. Ancak aynı sosyal medya platformunda başka bir hesaba geçiş yapmak için Çıkış yapmanız gerekiyor.

CreatorDen’in fiyatlandırma politikası nasıldır?

CreatorDen influencer teklif fiyatları üzerinden %20 hizmet bedeli almaktadır.

Bir marka / influencer Kullanım Koşulları’na uymazsa, sonuçları ne olur?

Kullanım Koşulları’nı CreatorDen olarak çok ciddiye alıyoruz. Böyle bir durum gerçekleştiğinde bu marka veya influencer’ların üyeliklerine son veriyoruz. Bir üyemizin koşullarımıza uymadığını düşünüyorsanız, team@creatorden.com’a bildirebilirsiniz.

Markaların ürünlerine nasıl ulaşabilirim?

Markalar eğer brief’lerinde  açıkça belirtmedikleri halde, reklamı yapılması gereken ürünü Influencer’lara yollamazlar. Bu doğrultuda, destekçisi olduğunuz ve sevdiğiniz markaların zaten sahip olduğunuz ya da istekli bir şekilde satın alacağınız ürünlerini tanıtabilirsiniz.

Ürünü aldım fakat gönderim marka tarafından reddedildi, ne yapabilirim?

Bu biraz moral bozucu olabilir. Böyle bir durumda gönüllü olarak satın alabileceğiniz, günlük hayatta kullanabileceğiniz ürünlerin taleplerini kabul etmeniz yararınıza olacaktır.

İçeriklerini değerlendirdiğimiz markalarla fiyat konusunda görüşme olanağımız var mı?

Kesinlikle mümkün. İstediğiniz şekilde görüşebilirsiniz. Sadece sizi tatmin eden teklifleri değerlendirebilirsiniz. Mesajlaşma alanını kullanarak marka temsilcilerine mesaj göndermeniz mümkün.

Uygulama üyeliğimi kimler görebilecek?

Taleplerini anonim olarak inceleyebilirsiniz. Eğer gönderi oluşturup onaylanması için markaya teklif yollarsanız, sadece marka kim olduğunuzu görebilir.

Hesabıma para aktarılmadıysa ne yapmalıyım?

Ödeme isteği yaptıktan sonra 15 iş günü içinde uygulama bakiyeniz, sizin yerinize vergilendirilerek hesabınıza aktarılır. Buna rağmen ödemenizi alamadıysanız, bizimle team@creatorden.com üzerinden irtibata geçebilirsiniz.

Neden kimse yarattığım içerikleri onaylamıyor?

Markaların içerik üzerine karar vermesi bazen uzun sürebiliyor. Sabırlı olun. Genellikle markaların göndermiş oldukları kampanyaları birden fazla influencer oluşturabilmekte. Marka farklı influencer’lar tarafından sunulan içeriklerin hepsini onaylayabilir ya da içlerinden birkaçını beğenip onaylayabilir. Bu da öteki influencer’larla sürekli rekabet halinde olacaksınız anlamına geliyor. Yaratıcı olun, markayı cezbedin.

Teklifime herhangi bir cevap gelmiyor. Ne yapmalıyım?

Öncelikle sizi beklettiğimiz için özür dileriz ancak marka karar akışı bazı durumlarda uzun sürebiliyor. Ekibimiz her gün kampanya sahipleri ile iletişime geçerek süreci hızlandırıyor. Yine de detaylı bilgi için team@creatorden.com’a mail atabilirsiniz.

Dilediğim kadar sponsorlu gönderi paylaşabilir miyim?

Kesinlikle. CreatorDen platformu, markaların içerik talepleriyle sizleri buluşturmak için var. Fakat, bu zamana kadar benimsemiş olduğunuz gönderi sıklığını aşar ve gönderileriniz sıkıcı bir hale gelmeye başlarsa, etkinizi kaybetmeye başlarsınız. Bu doğrultuda, öncesinde benimsemiş olduğunuz paylaşım sıklığına bağlı kalmanız ve gönderi kalitenizi sabit tutmanız çok önemli.

Paylaşılan içerikler influencer’ların hesaplarında ne kadar kalabilir?

Influencer’lar oluşturdukları içerikleri paylaştıktan 30 gün sonra silebilelirler. Fakat genelde paylaşılan içerikler silinmez. Aynı şekilde influencer’ların diğer gönderilerini de zaman geçince silmiyor olmaları gibi.

Revize ve geri bildirimler olduğu takdirde, neden marka temsilcisinin telefon numarası ve e-posta adresine ulaşamıyorum?

Ne yazık ki her marka temsilcisinin telefon numarasını veya email adresini paylaşmaya açık değil. Herkesin gizlilik hakkını korumak adına, bu bilgileri saklamayı tercih ettik. Herhangi bir sorunuz olduğu takdirde bize team@creatorden.com’dan ulaşabilirsiniz.

Marka & Ajans

CreatorDen Uygulamasını nasıl kullanabilirim?

CreatorDen uygulaması, influencer’ların oluşturmuş olduğunuz içerik taleplerine daha hızlı bir şekilde ulaşması için tasarlanmıştır. Sizler influencer’lara sunacağınız kampanyaların sürecini CreatorDen Platform’u üzerinden kontrol edebilirsiniz.

Ödeme yapacağım Influencer’ın takipçi kitlesinin gerçek olduğundan nasıl emin olabilirim?

Marka için en önemli faktörlerden biri ödeme yapacağı influencer’ın takipçi kalitesidir. Sponsorlu gönderi yollayacak olan influencer’ın gerçek takipçiye sahip olup olmadığı kolayca belirlenebilir. Fake hesaplar genellikle spam doludur ve şahsi hiçbir gönderi bulunmaz. Bunun gibi illegal hesapları sistemimizden kalıcı olarak siliyoruz.

Kurulum ya da üyelik ücreti var mı?

Hayır. Sadece Influencer gönderisi satın aldığınızda ödeme yaparsınız. Üyelik için ya da briefinizi oluşturmanız için sizden herhangi bir ücret talep etmiyoruz.

Influencer kampanyamı paylaşmadan önce inceleme şansım var mı?

CreatorDen ödemeyi, sadece siz influencer’ın paylaştığı gönderiyi onaylarsanız aktarır. Brief oluşturmanız ya da Influencer’in oluşturduğu içeriği revize etmeniz karşılığında herhangi bir ücret talep edilmez.

Uygulamayı kullanmak için minimum rakam nedir?

Tutar uygulamayı kullanacak olan markaların beklentisine göre değişmektedir.

CreatorDen; PR, medya, reklam ajanslarından uzak mı çalışır?

Tam olarak değil. Çünkü CreatorDen olarak biz, her ne kadar kampanya oluşturma ve şekillendirme sürecini markanın kendisine bıraksak da kampanyaların efektifliğini ve performansını arttırmak için ajanslardan yardım almaktayız.

Nasıl Kampanya Oluştururum?

CreatorDen Platform’unda üyelik oluşturun, Yardım Merkezi’mizden ve Platform Turu’ndan yararlanarak adımları tamamlayın.

Influencer’ın ödemiş olacağım ücreti hakettiğinden nasıl emin olabilirim?

Bu tamamen öznel bir konu, fakat bize soracak olursanız, bu işin eğlenceli kısmı. Influencer’ın paylaşmış olduğu gönderinin yaratıcılığı, samimiliği, aladığınız geri dönüşler ve marka adınıza etkisi gibi etkenler bunu saptamanıza yardımcı olabilir.

İçerik taleplerimin oluşturulması neden uzun sürüyor?

Sabırlı olun. İçerikleri en fazla bir hafta içinde oluşturacaklardır. Eğer bir haftadan fazla bir vakit geçtiyse ve hala bir öneri almadıysanız, kampanyanızı influencer’ların ilgisini çekecek şekilde yeniden oluşturmanızı tavsiye ederiz.

CreatorDen’in fiyatlandırma politikası nasıldır?

CreatorDen, satın almış oldukları her bir gönderi için influencer fiyatlandırmasını vergilendirerek reklamveren onayına sunar. Vergilendirme politikamız %10 stopaj + %18 KDV şeklindedir.

İçerikleri kim oluşturur?

Influencer’lar, markaların oluşturdukları kampanya brief’lerine uygun içerik yaratırlar. Markalar PR veya medya ajansları kadar, herkes tarafından temsil edilebilir. Fakat, sadece influencer’ların kendileri gönderileri oluşturur.

Paylaşılan içerikler influencer’ların hesaplarında ne kadar kalabilir?

Influencer’lar oluşturdukları içerikleri paylaştıktan 30 gün sonra silebilirler. Fakat genelde paylaşılan içerikler silinmez. Aynı şekilde influencer’ların diğer gönderilerini de zaman geçince silmiyor olmaları gibi.

Platformu kullanırken nelere dikkat etmeliyim?

Dikkat edilmesi gereken noktaları Kullanım Koşulları’nda bulabilirsiniz. Yarattığımız pazar yerinin sağlamlığının bozulmaması adına, influencer’lar ve markalar tarafından bu koşullara sadık kalınmasını bekliyoruz.

Bir Influencer’ın ilerleyen zamanlarda rakip bir firmanın tanıtımını yapmayacağından nasıl emin olabilirim?

Genellikle platformu kullanan influencer’lar, takipçi kitleleri tarafından saygı gören kişillerdir. Bu yüzden, bir influencer takipçi kitlesinin gözünde itibarını kaybetmemek adına birbiriyle çelişen paylaşımlar yapmamaya özen gösterir. Yine de siz seçiminizi yaparken, anlaşmaya varacağınız influencer’ın önceki gönderilerini inceleyip markanızın profiline uyan bir kişi olduğundan emin olun.

Influencer’a ürün göndererek ödeme yapabilir miyim?

Hayır. Ancak Kampanyanızı oluştururken

Influencer’ların hiçbirini tanımıyorum.

Sosyal medyada takip etmediğiniz sürece tanımamanız çok normal. Fakat, influencer’ları takip edenler onları çok iyi tanıyor ve seviyor. Bu nedenle bu kadar çok takipçileri var.

Oluşturulan içeriği onaylamadan önce influencer’ların sosyal etkisine bakabilir miyim?

Tabi ki. Influencer’ların sosyal medya hesaplarına girip nasıl bir kitleye sahip olduğuna bakabilirsiniz. Ayrıca CreatorDen Influencer Profil sayfasından takipçi kitlesi ile ilgili detaylara ulaşabilirsiniz.

Oluşturulan içeriği beğenmezsem ne yapmalıyım?

Geleneksel medya kanallarıyla karşılaştırınca, markaların influencer kampanyaları üzerinde daha az kontrol gücü var. Influencer’lar takipçileriyle binlerce gönderi üzerinden eşi benzeri bulunmayan bir etkileşim içinde. Yine de oluşturulan içeriği markanıza uygun bulmuyorsanız, her zaman geri bildirimde bulunabilir, revize isteyebilirsiniz.

Nasıl doğru influencer’ı seçebilirim?

Hemen bir kampanya oluşturun. Influencer’lardan biri size bir içerik oluşturduğunda, sosyal medya hesabında yaptığı paylaşımlara bakarak hitap ettiği kitleye ve markanıza olan uygunluğunu anlayabilirsiniz.

Kampanya sonuçlarından memnun kalmazsam ne yapabilirim?

Sonuçlar kontrol edemediğimiz birbirinden farklı sosyal medya değişkenlerine göre şekillenirler. Sonuçlardan memnun kalmazsanız, bizimle team@creatorden.com adresinden illetişime geçin ve en iyi sonuçlara ulaşabileceğiniz kampanyayı birlikte oluşturalım.

Influencer yanlış gönderi paylaşırsa ne olur?

Böylesine nadir bir durum yaşarsanız bizimle team@creatorden.com adresinden iletişime geçebilirsiniz. Eğer gönderi yanlış paylaşılmışsa ödeme yapmanız gerekmez.

Ne tür markalar Creatorden’e katılabilir?

CreatorDen, PR, medya ve reklam ajansları dahil olmak üzere farklı alanlarda faaliyet gösteren tüm markalara açıktır.

Influencer nasıl tanımlanır?

Facebook, Instagram veya Twitter’da 5000’den fazla takipçiye sahip kişileri influencer olarak tanımlıyoruz.

Oluşturulan içeriklerin hakları kime aittir?

İçerikler influencer’lar tarafından oluşturulduğu için, hakları influencer’lara aittir. Bu nedenle, markalar içeriği gönderinin yapıldığı platformda paylaşabilir; fakat bunun dışında bir reklam amacı ile kullanamaz.

Onaylama süreci nasıl ilerler?

Influencer’lar, reklamveren’in verdiği brief’e göre mevcut kampanyaları değerlendirir ve tekliflerini bütçe talepleriyle birlikte oluştururlar. Teklif içeriğinde Influencer kampanyanıza nasıl dahil olacağını anlatır ve örnek içerikler ve/veya referanslar ile destekler. Influencer’lar tarafından içerik oluşturulduğu anda markaya bildirim gönderilir. Marka içeriği onaylayabilir, reddedebilir veya mesajlaşma alanını kullanarak değişiklik isteyebilir. Teklif onaylanınca reklamveren ücretlendirilir ve influencer paylaşacağı içeriği hazırlar, Paylaşım Onayı için reklamverenle paylaşır. Reklamveren onayladığı zaman içerik teklif sahibi hesapta paylaşılır. Influencer ancak ve ancak teklifte öne sürdüğü gereklilikleri yerine getirdiği zaman ödeme hesabına yatırılır.

Bir Marka / influencer Kullanım Koşulları’na uymazsa, sonuçları ne olur?

Kullanım Koşulları’nı CreatorDen olarak çok ciddiye alıyoruz. Böyle bir durum gerçekleştiğinde bu marka veya influencer’ların üyeliklerine son veriyoruz. Bir üyemizin koşullarımıza uymadığını düşünüyorsanız, team@creatorden.com’a bildirebilirsiniz.

Revize ve geri bildirimler olduğu takdirde, neden influencer’ın telefon numarası ve e-posta adresine ulaşamıyorum?

Ne yazık ki her influencer’ın telefon numarasını veya email adresini paylaşmaya açık değil. Herkesin gizlilik hakkını korumak adına, bu bilgileri saklamayı tercih ettik. Herhangi bir sorunuz olduğu takdirde bize team@creatorden.com’dan ulaşabilirsiniz.