Pazarlamada 2017 ve Influencer Marketing Sonrası

Influencer Marketing 2017 Pazarlaması’nda Neleri Değiştirecek?

Temel olarak pazarlama, bir ürün veya hizmet satmak umuduyla tüketicilerle iletişim kurmanın bir biçimi iken genellikle müşterileri ikna etmek için yeni ve heyecan verici yollar bulmanın karmaşık bir dansı olarak da karşımıza çıkıyor. Bu alanda sürekli farklı stratejiler geliştirilmeye çalışıldığı artık bir gerçek ve bu kapsamda son yılların en büyük gelişmesi: influencer marketing. Sosyal medyanın giderek daha fazla egemen olduğu dünyada, pazarlamanın karmaşık dansı da gittikçe detay odaklı ve ileri teknoloji gerektiriyor.

2017’deki en büyük eğilimler, pazarlama uzmanları için dikkat dağıtan şeyleri engelleyerek, pazarlama olanaklarını arttırıyor. Bu kapsamda ise tüketicilerle doğrudan etkileşimde bulunmak bir zorunluluk oluyor. Influencer marketing ise bu konuda markaların büyük bir ihtiyacını giderdiği gibi özellikle 2017 ve sonrasında vazgeçilemeyen pazarlama yöntemlerinden birisi olarak ön plana çıkıyor.

Markalar için yapılan değerlendirmelerin büyük bir bölümünde bu trende uyum noktasına vurgu yapılıyor. Bu kapsamda influencer marketing gibi yeni yöntemlere ayak uyduran markalar daha etkili bir konumda pazarda yer alabilecek. Özellikle influencer marketing noktasında 2017 yılında 7,9 milyar dolar, 2018’de ise 21 milyar dolarlık bir pazar bekleniyor. Bu nedenle diyebiliriz ki bu yıl itibari ile pazarlamada en çok sözü edilen olay influencer marketing olacak.

2017 itibari ile influencer marketing’i pazarlama stratejilerine dahil ederken markaların daha stratejik ve hedef odaklı çalışması gerekiyor. Özellikle çalışılacak influencer’lar oldukça önemli ve dikkat edilmesi gereken bir nokta. Tercih edilecek kişinin içerik yayınları çok önemli olmakla birlikte markaya doğru influencer’ı seçerken de bir kılavuz niteliğinde. Influencer’lar pazarlamanın öncü bir unsurunu oluşturuyor artık ve etkileri çok paya sahip.

Canlı yayınla paylaşılan bir video, influencer üzerinden anlık dönüşlerin alınmasını sağlayabiliyor. Örneğin 1 milyardan fazla kişi düzenli aralıklarla YouTube kullanıyor; bu sayı Mart 2014’ten bu yana yaklaşık yüzde 40 arttığı gibi artık pazarlama gibi stratejik planların da bir parçası. YouTube gibi video paylaşım sitelerinin popülaritesini düşünürsek sosyal medyayı influencer’ları birçok insana organik ve etkili bir şekilde ulaşmayı sağlıyor.

Sohbet Botları Etkin Olacak

2017’de pazarlama için diğer bir detay sohbet botlarının kullanılma alınması. Sohbet botları, gerçek zamanlı olarak 24 saat boyunca hizmet veren bir araç. Yapay zeka ve programlamadaki gelişmeler ile birlikte sohbet botlarının müşterilerin sorularına yanıt vermesine olanak tanıması gün geçtikçe bu botların daha fazla kullanılmasını sağlıyor. 2017’de influencer marketing’in yanı sıra pazarlamada ayrı parantez açılacak olan diğer bir detay da sohbet botları olacak diyebiliriz.

2017 pazarlama alanında, bu iki temel taş daha da gelişerek merkezde yer alacak. Bu bakımdan markaların 2017 ve sonrasındaki pazarlama çalışmalarında mutlaka bu yeniliklere yer vermesi ve hedef kitleye yönelik olumlu çalışmalar yapması oldukça etkili ve olumlu sonuçlar ortaya çıkaracaktır.

tr_TRTürkçe
en_USEnglish arالعربية it_ITItaliano de_DEDeutsch es_ESEspañol tr_TRTürkçe