Moda Endüstirisine Yön Veren Dijital Medya Devrimi: Influencer Marketing

Dijital devrimle birlikte değişen oyun kurallarına moda sektörü de hızla adapte olmaya çalışarak teknolojiye ayak uyduruyor. Tekstil ve moda endüstrisinde dijital ve sosyal medyanın etkisi gittikçe arttığından son zamanlarda birçok markanın bu doğrultuda yeni stratejiler belirlediğine tanık oluyoruz.

Özellikle dijital medya ürünlerinin gün geçtikçe artan bir şekilde tercih edilmesi ve her geçen gün daha fazla kullanılmasıyla birlikte satış ve pazarlama operasyonlarının dijital kanallara geçmesi göz ardı edilemez bir gerçeklik olarak karşımıza çıkıyor. Bir diğer deyişle, eskiden fiziksel bir mağaza olmadan satış yapmak çok düşük bir ihtimalken, dijital medyanın yoğun bir şekilde kullanılmasıyla birlikte, günümüzde, online mağazası olmayan firmalar pazarın büyük bir kısmına hitap edemiyor. İstatistiksel olarak bakıldığında, moda ve giyim markalarının önceki yıllara göre online satış kanallarından yaptıkları satışlar 2015’te sadece %3 seviyelerindeyken, 2018 yılı sonunda %20’ler seviyesine çıkması bekleniyor. Bir başka deyişle, online moda ve giyim sektöründe, satışların 3 yıllık bir dönemde yaklaşık %600’lük bir büyüme beklenmekte.

Online satış ve pazarlama işlemlerinin moda ve giyim endüstrisinde önemli bir pazar payına sahip olması kaçınılmaz bir gerçek olarak karşımıza çıkıyor. Peki, hal böyleyken, dijital pazarlama alanında etkin bir kampanya gerçekleştirmek, satış oranlarını yükseltmek ve kullanıcıların marka bilincini arttırmak için neler yapılabilir?

Influencer marketing tam olarak burada devreye giren yeni nesil bir satış ve pazarlama yöntemi olarak karşımıza çıkıyor. Moda sektöründe ise trendleri, giyim ve aksesuar konusunda yeni çıkan fikirleri yaygınlaştırmak ve elde edilen etkiyi satışa çevirmek amacıyla kullanılabilecek ve birçok diğer pazarlama tekniğinşe göre daha etkili bir satış oranı ortaya çıkartmaya elverişli bir sistemdir diyebiliriz.

Sistemin genel işleyişi açısından bakıldığında influencer marketing’in en önemli gücü işte burada ortaya çıkıyor. Influencer’lar olarak tanımladığımız fikir liderleri, kendi kullandıkları ürünleri bir fikir veya akım çerçevesinde takipçilerine sunuyor. Tam olarak burada, influencer’ların doğru gruplandırılmasının öneminden bahsetmek gerekli; çünkü doğru influencer ile çalıştığınızda doğru hedef kitleye ulaşmanız mümkün oluyor.

Moda sektörü ele alındığında fazlasıyla dinamik bir pazarlama atmosferi gözlemlenebilir. Trendleri takip etmek için çeşitli sosyal medya ve internet araçlarını kullanan potansiyel müşteriler ise bir trende veya akıma influencer’lar aracılığıyla katılım göstererek çok daha verimli bir pazarlama operasyonunun oluşmasına kendiliklerinden katkı sağlıyorlar.

Kısacası, influencer marketing hem bugünkü sosyal medya ve internet pazarlaması alanında en etkili metodlardan bir tanesi; hem de üründen çok ürünün bağlı bulunduğu akımı veya bu akımın temelinde yer alan fikri doğru bir kanaldan, tüketiciyi de bu fikrin içine alarak sunduğu için gelip geçici bir heyecan olmaktan çok uzak. Bir diğer deyişle, sosyal medyanın gücünün ve internet alışverişlerinin hızlı bir şekilde artış gösterdiği bu dönemde, influencer marketing, moda ve giyim alanında faaliyet gösteren her şirketin olmazsa olmazı haline geliyor.

tr_TRTürkçe
en_USEnglish arالعربية it_ITItaliano de_DEDeutsch es_ESEspañol tr_TRTürkçe