Markanızı Doğru Influencer ile Buluşturmanın 9 Etkili Yolu

Sosyal medya influencer’larıyla ortaklık yapmak hem büyük ölçekli hem de küçük ölçekli markaların ilgisini çeken bir pazarlama stratejisi. Influencer marketing dediğimiz bu stratejiyi doğru şekilde tanımak, gerekli özeni göstermekle mümkün. Sosyal medyada markanız, ya da ürününüz hakkındaki kimlerin konuştuğunu zaten biliyorsunuz. İşin zor ve en önemli kısmı, bu kişiler arasından markanızı doğru temsil edebilecek kişiyi bulmak ve onunla doğru bir şekilde ilişki kurabilmek.

1. Organik Bir İlişki Geliştirin

Öncelikle, markanız için uygun olduğunu düşündüğünüz influencer’ı bütün sosyal medya platformlarından takip edin ve gönderilerini yorumlayarak ve beğenerek etkileşim kurun. Bu sayede influencer’la organik bir ilişki geliştirmiş olacaksınız.

2. Güvene Öncelik Verin

Genellikle sosyal medyada geliştirdiğimiz ilişkiler öncesinde karşı tarafı araştırma ve sorgulama ihtiyacı hissederiz. Ancak sempati duyarsak ve güvenirsek karşı tarafı takip etme eğilimindeyizdir. Bu durum influencer’larla geliştirmek istediğiniz ilişkilerde de en büyük öncelik olarak karşımıza çıkıyor. Onlarla anlamlı ilişkiler kurmaya öncelik verin ve gerekirse bunu yaparken beklentiniz olmasın. Daha sonra, kurmuş olduğunuz ilişkiyi birbirinize karşılıklı yardımcı olabileceğiniz bir ortaklığa dönüştürün.

3. Uygunluğunu Araştırın

Influencer’la etkileşime girmeden önce onların tüm yaptıklarını araştırın. Bir gazeteci, bir yazarın kitaplarını okumadan onunla asla röportaj yapmaz. Aynı şekilde bir pazarlama uzmanı da influencer hakkındaki her şeyi bilmeden onun marka için uygun olup olmadığına karar veremez. İyi haberse: CreatorDen, sizin doğru influencer’lara ulaşmanız için gerekli araç ve verileri sağlıyor.

4. Değer Yaratın

Bir influencer’la geliştirdiğinizilişki çerçevesinde dikkat etmeniz gereken diğer bir nokta, bu kişilerin beklentilerini kavrayabilmek. Bu doğrultuda, sürdürülebilir ve anlamlı bir ilişki için onlara değer yaratmaya önem verin. İyi niyetinizi ve onlara sağlayabileceğiniz değeri göstererek ilişkinizi geliştirin.

5. Kişisel Bir Bağlantı Arayın

Sosyal medya influencer’ları, karşı tarafın beğenisini ve takdirini kazanmaya önem verir. Bununla birlikte, neredeyse hiçbir şey influencer’ların dikkatini kişisel ve samimi bir ilişki kadar çekemez. Onlara karşı beğeninizi ve takdirinizi belirttiğiniz yüz yüze ilişkiler geliştirmeye dikkat edin. Onların katılacağı etkinliklere katılın, muhabbet edip sohbet etmek için fırsat arayın. Bunun için InfluencerTalks etkinliği, hem yeni influencer’lar tanımak için hem de onlarla yüz yüze ilişki geliştirmek için güzel bir adres.

6. Size İlham Verdiklerini Söyleyin

Onlara göndereceğiniz mailin konu kısmına “Bana ve markama ilham veriyorsunuz çünkü …” tarzı bir şey yazın ve mail üzerinden bağlantı kurmak isteyen yüzlerce kişiden ayrılın. Bu şekilde bir cümleyle onların mesajınızı okuma olasılığı artacak ve muhtemelen mesajınıza yanıt verecek. Çünkü influencer’lar insanlara nasıl ilham verdiklerini ve onların hayatlarını nasıl etkilediklerini duymak isterler. Bunu da bir marka temsilcisi olarak onlara en iyi söyleyecek olan sizsiniz.

7. Açık Olun

Herkesin değer verdiği iki şey var: Zaman ve itibar. Influencer’ların zamanları çok değerli ve bunu kötüye kullanmak dürüstçe olmaz. Influencer’larla geliştireceğiniz ilişki kapsamında daima açık olun. Kendinizi dürüstçe ifade ederek sizi kolayca anlamalarını sağlayın ve onların zamanına saygı gösterin. Eğer ilk yaklaşımınız reddedilirse yeni yaklaşımlar denemekten çekinmeyin. Hatalarınızdan ders çıkarmanızın herhangi bir kusuru olamaz.

8. Çalıştığı Ajanslarla İrtibata Geçin

Birçok influencer bir ajans ya da temsilciyle çalışmakta. Onların çalışmış olduğu ajanslara saygı göstermek süreç için önemli adımlardan. Onlarla direkt olarak irtibata geçmek ya da sosyal medya üzerinden kontak kurmak yerine çalıştıkları ajanslar üzerinden ulaşabilirsiniz. Bu noktada influencer marketing platformu CreatorDen, sizi markanız için doğru influencer’larla buluşturmak için gerekli rehberliği sağlayacaktır.

9. Influencer Marketing Platformu Kullanın

Influencer marketing uzun vadede daha iyi sonuçlar getiren bir strateji. Buna bağlı olarak zaman içersinde çokça influencer’la çalışmanız gerekecek. Markanıza uygun olan influencer’lardan bir havuz oluşturun. Bunu yaparken influencer marketing platformu CreatorDen’den yardım almanız, hem markanız için doğru influencer’lara kolayca ulaşmanızı hem de influencer’larla ortaklık sürecini hızlı bir şekilde kontrol etmenizi sağlayacak.

Kaynak: Forbes

tr_TRTürkçe
en_USEnglish arالعربية it_ITItaliano de_DEDeutsch es_ESEspañol tr_TRTürkçe