Markaların Yeni Odağı: Livestreaming Uygulamaları

Livestreaming Yükselişte!

Sosyal medya, gelişen teknoloji ve yaratıcılıkla şekillendiren ve yüzlerce platformdan oluşan bir ağ. Son zamanlarda öne çıkan livestreaming özelliği ile fenomenleri canlı takip etmek mümkün. Markalar da bu potansiyeli, sosyal medya influencer’ları ile ortaklıklar oluşturarak artırıyor.

Marka bilinirliği oluşturmada giderek artan dijital etki, pazarlamacıları ünlüler ve sosyal medya fenomenleriyle daha etkili bir diyaloğa sevk ediyor. Böylece, markalar eğlenceli ve kar sağlayan içerikleri ile en geniş kitlelere en kısa yoldan dokunabiliyorlar.

Video Fenomenlerinin ve Yaratıcıların Tekeline Artık YouTube Sahip Değil

Son on yıldır, Youtube eğlence, müzik ve sinema sektörünü domine eden bir güçtü. Pazara yeni giriş yapan sosyal medya mecralarının oluşturduğu rekabetle birlikte Youtube parıltısını kaybetmeye başladı. Snapchat, Vine ve Instagram gibi uygulamalardaki kısa dizi içeriği Periscope, YouNow ve Meerkat de dahil olmak üzere mobil livestreaming uygulamalarına yükselen rağbet Youtube’u adeta köşeye sıkıştırdı. Bu durumda Youtube, yüksek bir hızda büyüyen ve parçalara bölünen online ve mobil izleyici tabanının ilgisini paylaşmak zorunda kaldı.

Yıllardır Youtube, online kişilikleri gerçek ünlülere dönüştürme tekelini büyük ölçüde elinde bulunduruyordu. Fakat internet dünyasının esnek yapısından dolayı Youtube, farklı cephelerde farklı rakiplerle yarış içine girmek zorunda kaldı. Youtube’un bir zamanlar sarsılmaz olan gücü, yeni sosyal mecraların çeşitliliği, reklam verenlerin farklı yönelimleri ve Snapchat, Periscope gibi rakiplerin karşısında günden güne daha da zayıflıyor.

Livestreaming’in Yükselişi

Livestreaming, geçen yıllarda kitlesel popülerlik kazanma mücadelesinde zorlanmış olsa bile, en büyük çıkışı yapacak akım olarak görülüyor. 2011 yılında YouTube, 2015 yılında başlatacağı özel bir oyun akışı hizmetini de içeren livestreaming hizmetini tanıttı. Facebook da dizi içeriğine ve yetenekli yaratıcılara olan yatırımlarını artırırken, aynı zamanda da kendine ait bir livestreaming hizmetini devreye soktu. YouTube ve Facebook henüz livestreaming alanında başarıyı tutturamamışken, livestreaming tüketicilerin ekranlarında hali hazırda kendine yer edindi.

Livestreaming’in Durumu

Şimdi tamamen yeni bir tür livestreaming uygulaması popülerlik kazanıyor. Mobil cihazlar, basit kullanıcı arayüzleri ve Periscope, Meerkat, YouNow ve Blabare gibi örnek uygulamalardaki sabit özellik setleri sayesinde sıradan anlar livestreaming’e değer hale geliyor. YouTube ve Facebook’un aksine, tek-amaçlı mobil uygulamalar yaratıcılar ve izleyiciler için deneyimi kolaylaştırıyor.

Z Jenerasyonu için Yeni Livestreaming Platformları

YouNow ve Stre.am gibi platformlar, çoğunluğun henüz duymadığı livestreaming ağları olmalarına rağmen, Y ve Z kuşaklarında popülaritesinin arttığı görülüyor. Örneğin, YouNow üzerinde, @BruhItsZach hesabını takip eden ve livestreaming yapmasını heyecanla bekleyen 730.000 üzerinde takipçisiyle 15 yaşındaki Zach Clayton uygulamadaki en popüler lifecaster.

YouNow sadece livestreaming ve izleyici katılımına odaklanırken, Stre.am 36 saat süren daha kapsamlı bir hikaye için videolar ve resimler aracılığıyla Snapchat benzeri (Reels adı verilen) hikaye paylaşma olanağı sunuyor. Diğer yandan, YouNow sosyal medyada görmeye alıştığımız jestlerinin yerine, izleyicilerine YouNow çubuklarını satın aldıkları ve sevdikleri yayıncıların sanal bahşiş kavanozuna bıraktıkları bir sosyal ticaret platformunu başlattı. Her ne kadar YouTube fenomenlerinin kazandıkları rakamlarla kıyaslanamayacak da olsa, YouNow bahşişleri şimdiden yıllık kazanç olarak 50.000$ civarında.

C Jenerasyonu için Livestreaming

Periscope uygulaması her yaştan Twitter kullanıcısının arasında hızla popülerlik kazanan başka bir livestreaming hizmeti haline geldi. 2015’te yılın Apple uygulaması seçildi. Variety yakın zamanda Periscope’un yalnız son üç ayda 100 milyon, bugüne kadar da 200 milyon yayın için kullanıldığını bildirdi.

Periscope’un sloganı olan ”başkasının gözünden dünyayı keşfedin,” kullanıcının Twitter takipçilerinin yayın yapacağı an bildirim almasını ve yayın yaptığında sunucu objektifinin önünde ne görürse takipçilerinin de bunu görmesini sağlamasını anlatmakta. Röntgenci bir deneyim olarak tanıtılmasına rağmen, pek çok popüler Periscope kullanıcısı kendilerini kameraya alarak yeni bir “internet ünü” kategorisi yarattılar.

Geleneksel video platformları gibi, fan’lar Periscope kullanıcılarına real-time sevgi göstermek için yorum yazarak ve “kalpler” göndererek iletişim kuruyor. Başlangıçta, Periscope Twitter platformuna livestreaming etkileşimi özelliği katmayı amaçlıyordu. Ancak, Periscope kullanıcıları ve fanlar Periscope’un bundan çok daha fazlası olabileceğine inanıyor. YouTube gibi, Twitter da reklamlar, promosyon içerikleri ve adrolls kullanarak playbackleri paraya dönüştürebilir; dolayısıyla paydaşlar ve yaratıcılara yeni gelir kaynağı yaratabilir.

Livestreaming Çılgınlığı Daha Yeni Başlıyor

Livestreaming söz konusu olduğunda, henüz bir şey görmedik. Bu alan hala çok taze ve son derece hareketli. 2015 yılında SXSW yayın akışını çektikten sadece bir yıl sonra, Meerkat video sosyal ağı olmaya odaklanmak için üstlendiği livestreaming platformu rolünü terk etti. Çok yakında daha fazla yeni oyuncular, pivotlar, satın almalar ve elbette başarısızlıklar göreceğiz. Ama bu süreç içinde, ‘internet ünü’ kazanarak tek başına önemli hale gelen yeni Hollywood’un yükselişine tanık olmaya devam edeceğiz.

Kaynak: Forbes & The Financial Times