Hemen Bloggerlardan Teklif Almak için Kayıt Olun

En İyi Bloggerlar
ve Influencerlar

Neden Blog Yazan Influencerlar? 

Bloggerlar dijital dünyaya ilk adım atan influencerlardır. Bloggerlar kendi dikeylerinde uzmanlaşmış, takipçileri tarafından yakından takip edilen kullanıcılardır. Bu bloggerların bir çoğu artık Instagram ve Youtube hesapları da açmış farklı kanallar üzerinden de takipçileriyle buluşmak istemektedir. Kendi sektöründeki en kaliteli içerikleri oluşturan bloggerlarla iletişime geçmek ise çok kolay. Hemen sisteme kayıt olarak yeni bir kampanya açabilir ve bloggerların size teklif göndermelerini sağlayabilirsiniz. 

Blog Nedir?

Web log ifadesinin kısaltılmış hâli olan blog, ağ günlüğü anlamına gelir. Web 2.0 teknolojilerinin gelişmesiyle hayatımızda daha fazla yer edinen bloglar; mesajların hiyerarşik sıralandığı bir paylaşım ortamı olması, temel düzeyde teknoloji okur yazarı olan herkesin kullanabileceği kadar kolay olması ve istenilen herhangi bir konunun özgürce ifade edilmesine zemin hazırlayan bir servis olması sebebiyle, internet kullanıcılarının web üzerinden kişisel günlüklerini tutmalarını teşvik etti. İçeriklerine göre kişisel, temasal, topluluk ve kurumsal olmak üzere 4 farklı kategoriye ayrılan bloglar; günümüzde kişilerin ilgi alanlarına dair bilgilere hızlıca ulaşabildikleri ortamlar hâline geldi.

Influencer Blogger

 

Blogger Kime Nedir?

Blogger; herhangi bir web günlüğü servisini kullanarak istediği konulara dair fikirlerini kendi üslûbuyla blogunda kaleme alan kişidir. Blog yazarları yazmak istedikleri konuları, yazım tarzlarını ve çalışma saatlerini kendileri belirlerler. İlgili olduğu alanda kendisini yetiştirmiş, deneyim ve bilgi sahibi blogger’lar zaman içerisinde daha geniş kitlelerin ilgisini çekerek influencer kimliği edinebilir ve markalarla anlaşmalar yapabilirler. Günümüzde Youtube’da videolar çekerek video blogger (Vlogger)  ya da  Instagram’da fotoğraf günlüklerinizi paylaşarak Instagram blogger’ı da olabilirsiniz. Aynı şekilde Twitter da kısa anlatımlarla paylaşımlar yaptığınız bir günlük görevi görür.

Influencer Blogger

 

Başarılı Bir Blogger Nasıl Olunur?

Blogunuzda işlediğiniz konular her ne olursa olsun sesinizi daha geniş kitlelere duyurabilirsiniz. Peki milyonlarca kişinin takip ettiği başarılı bir blogger olmak için neler yapmalısınız?

  • İsim: Blog isminiz kolay hatırlanabilir, kısa ve öz olsun. Blogunuzda işleyeceğiniz konuları yansıtan bir isim seçebilirsiniz. Yemek tarifleri üzerine bir blogunuz varsa “Selin’in Mutfağı“, moda fikirlerinizin yer aldığı blogunuz için ise “Pelin İle Bu Tarz Senin” vb. bir isim seçmeniz hem kullanıcıların sizi daha kolay bulmasını sağlar hem de blogunuzu bir konsept üzerine oturtarak daha fazla ilgi çeker.
  • Tema: Blog temanızı işlediğiniz konulara uygun şekilde seçin. Renk ve yazı fontu gibi ögeler blogunuzun ruhunu yansıtsın. Ücretsiz temalardan faydalanacağınız gibi eğer blogunuz için WordPress servisini kullanıyorsanız her zevke ve konuya uygun ücretli temaları da satın alabilirsiniz. Unutmayın: Tema seçerken responsive (mobil uyumlu) olmasına dikkat etmelisiniz.
  • Yazım: Blog içeriklerinizde yazım kurallarına mutlaka uymalısınız. Yazımından emin olmadığınız kelimeleri TDK’dan kontrol edin. İçeriklerinizde konular arası yumuşak geçişler yapın. Giriş, gelişme ve sonuç planlamasını izleyin. Düşük ya da devrik cümleler kullanmamaya dikkat edin. Cümleleriniz olabildiğince düzenli, anlaşılabilir ve akıcı olsun.
  • İçerik: Blogunuzda ele aldığınız konuları ayrıntılı bir şekilde işleyin. Uzun yazılardan korkmayın. Zira Google uzun yazıları sever ve arama sonuçlarında yükselmenizi kolaylaştırır. İçeriklerinize erişen okuyucular Google’da arama yapmak zorunda kalmamalı, ihtiyaçları olan tüm bilgileri yazının içinde işlemelisiniz. Yabancı terimleri ya da az bilinen kavramları dipnotta ya da parantez içerisinde açıklayın. Konuyla ilgili daha önceden ayrıntılı bir yazı yazdıysanız o yazılarınıza link verebilirsiniz. Böylelikle okunma oranlarınız ve takipçi sayınız da zamanla artacaktır. Linkleri blog temanıza uygun bir renkle belirtin ki kullanıcılar nereye tıklamaları gerektiğini bilsinler. İçerik başlıklarınızı dikkat çekici ve konuyu özetler nitelikte seçin. İçerik tarzınız samimidoğal ve erişilebilir olsun ki takipçileriniz sizi kendilerinden biri olarak görebilsinler. Blog içeriklerinizde bilgi verirken hikâyeleştirme sanatını da kullanarak daha ilgi çekici hâle getirebilirsiniz.

Influencer Blogger

  • Medya: İçeriklerinizi zenginleştirilmiş medya ögeleri ile süsleyin. İçeriklerinizi hazırlarken paragraf ve başlıklar arası konuyla ilgili görseller kullanın. Görselleriniz çarpıcı, yüksek çözünürlüklü ve mümkünse orjinal olsun. Google arama sonuçlarında çıkan ilk görseli kullanmak yerine kaliteli ve ücretsiz görsel sitelerinden yararlanabilirsiniz. Fotoğraf çekmeyi biliyorsanız harika! Kendi çektiğiniz fotoğrafları yazılarınıza iliştirerek kullanıcıların ilgisini daha fazla çekebilirsiniz. Görselleri seçerken gif ya da cinemagraph’lar kullanabilir ve içeriklerinizi görsel şölene dönüştürebilirsiniz. Yazılarınıza videolar da ekleyebilirsiniz. Seçeceğiniz videoların konu ile alakalı, bilgi verirken dikkat çeken ve yüksek çözünürlüklü olmasına özen gösterin. (Bkz: İçerik Pazarlaması)
  • Bilgi: Yazılarınız, görseller, videolar ve linkler mutlaka işlediğiniz konuyla alakalı olmalı, bilgi vermeli ve dikkat çekici olmalıdır. Bilgi verirken resmi olmak zorunda değilsiniz. Eğlenceli ve keyifli videolar da kullanabilirsiniz. İster blogunuzu Google’da yaptığım bir arama sonucu bulmuş olayım ister uzun zamandır takipçiniz olayım her hâlükârda ilgimi taze tutmalı ve içeriğinizde ihtiyacım olan tüm bilgiyi bana sunmalısınız. Günümüzde herkes her konuda yazıyor. Sizin farkınız ne olacak? Aynı konuyu milyonlarca kişi işliyor. Siz okuyucu olarak bana ne sunabilirsiniz? Sizi neden takip etmeliyim? Okuyucularınıza ruhunuzu, bilgi birikiminizi ve gerçek tecrübelerinizi yansıtın ki vazgeçilmez olun.
  • SEO: Blogunuzu Google arama sonuçlarında üst sıralara taşımak ve daha fazla kişiye ulaşmak için SEO kurallarını öğrenin. (Bkz: SEO Nedir?) Blogunuza reklam almak içinse Google AdWords servisini kullanabilirsiniz. (Bkz: Google AdWords Nedir, Nasıl Kullanılır?) Blog yazılarınızı yayımlamadan önce ilgili etiketleri kullanarak Google’da indekslenmesini kolaylaştırabilirsiniz. Aynı şekilde Twitter ve Instagram’da yaptığınız paylaşımlarda da hashtag’leri kullanmayı ihmal etmeyin.
  • Influencer Blogger: Influencerlar internetin otoritesi ve takipçilerinin göz bebeğidir. (Bkz: Milyonları Peşinden Sürükleyen Bu Influencer’lar Da Kim Yahu?) Sıradan bir blogger olmak yerine influencer kimliğine bürünerek rakiplerinizin arasından sıyrılın.

Influencer Blogger

  • Sosyal Medya: Hangi platformda web günlüğü tutarsanız tutun diğer sosyal ağları kullanarak blogunuzu besleyin ve daha fazla kişiye ulaşarak hedef kitlenizi genişletin. Farklı sosyal medya platformlarında paylaşım yaparak içeriklerinizin tanıtımını yapın. Her bir sosyal ağın kendi içerisinde kuralları olduğunu unutmayın. Bu kuralları öğrenerek içeriklerinizi doğru şekilde tasarlayın. (Bkz: Sosyal Medyada Ünlü Olmak) Sosyal medya hesaplarınızdaki biyografi kısmını içeriklerinizi yansıtır şekilde doldurun ve ilgili etiketler kullanarak daha fazla kişiye ulaşmasını sağlayın.

Youtube, Twitter ya da Instagram gibi platformlarda başarılı bir blogger olmak için benzer içerik kurallarını izlemelisiniz. (Bkz: Instagram’da Influencer Olmak) Paylaştığınız görsel ve videolar sıradışı, dikkat çeken, bilgi veren ya da eğlendiren nitelikte olmalıdır. Mizah içerikli paylaşımlarınız dahi takipçilerinizin keyfini yerine getirmek adına bir fayda sunar. Önemli olan kimsenin yapmadığını yapmak ve yüksek çözünürlüklü ögelerle görsel bir şölen sunmaktır. Hangi platformu kullanırsanız kullanın samimi olmalısınız ki takipçileriniz tarafından erişilebilir olun. Takipçilerinizin soru ve yorumlarını cevapsız bırakmamaya özen gösterin; üstten bakan bir dil yerine “Ben de sizdenim!” mesajı veren bir üslûbunuz olsun. Vaktiniz oldukça özel mesajlara cevap vermeye de çalışın veyahut tüm soruları biriktirerek hazırladığınız bir videoda hepsini cevaplandırın. Özellikle Instagram gibi platformlarda asla sahte takipçi satın almayın. Organik büyümeyi hedefleyerek zamanla sadık ve gerçek bir kitle edinin.

Influencer Blogger

 

Influencer Blogger Nasıl Olunur?

Influencer blogger olmak için blog içeriklerinizi samimi bir dille işlemeli, işlediğiniz konuya dair ayrıntılı bilgi vermeli, gerçek tecrübelerinizi yansıtarak güven ortamı oluşturmalı ve her şeyden önce okuyucularınıza fayda sunmalısınız. İşlediğiniz konularda hiçbir yerde görülmemiş alternatifler ya da püf noktaları vererek sunduğunuz faydayı ilgi çekici hâle getirin. İçerik ve görsel kurallarına uyarak okunma oranlarınızı arttırabilirsiniz. Blogunuz iç dünyanızın, kimliğinizin yansımasıdır. Kendi kişisel marka kimliğinizi öyle bir inşa edin ki, milyonlarca rakibiniz arasından parlayabilin. Gelen yorumlara mutlaka cevap verin. Okuyucularınızı aileniz gibi benimseyerek onlara değer verin, sorunlarına çözümler sunun. Karşılıklı iletişimi sürdürülebilir kılın. İçeriklerinizin orjinalnet, samimi, anlaşılır, çözüm sunan ve dikkat çekici olmasına dikkat edin. Takipçilerinizle aranızda güven ve sadakat ortamı oluşturun.

Influencer Blogger

 

Blogger’lar Markalarla Nasıl İşbirliği Yapabilir?

İster bir blog servisini isterseniz Youtube ya da Instagram gibi sosyal medya ağlarını kullanın, kendi alanınızda niş içerikler paylaşan başarılı bir blogger olduğunuzda hem daha fazla insanın hem de markaların ilgisini çekmeye başlarsınız. Markalardan aldığınız teklifleri değerlendirirken takipçilerinize fayda sunmayacak içeriklerden sakının. Kişisel markanızla uyumlu ve takipçi kitlenize hitap eden markalarla işbirlikleri yapın. Sponsorlu marka içeriklerini hazırlarken âdeta bir reklamcı gibi düşünerek kreatif kurgular yapın, samimiyetinizden ve doğallığınızdan da ödün vermeyin. “X markası ile ücretli işbirliği” gibi etiketler kullanarak “satın alınmış influencer” gibi olumsuz tepkilerden de sıyrılabilirsiniz. Bizzat deneyimlemediğiniz ve memnun kalmadığınız hiçbir ürün, servis ya da hizmetin tanıtımını yapmayın. Unutmayın ki önceliğiniz influencer kimliğinin hakkını vermek, takipçilerinizden oluşan sanal ailenize fayda sunmak ve kişisel marka imajınızı korumaktır. Markalara daha hızlı ulaşmak isterseniz CreatorDen influencer pazarlama platformuna kayıt olarak anında yüzlerce markanın tekliflerini görüntüleyebilir ve size uyan kampanyaları seçerek içeriklerinizi oluşturmaya hemen başlayabilirsiniz. Aynı şekilde eğer bir markaysanız ve alanında uzman, influencer kimliğine sahip blogger’larla işbirliği yapmak isterseniz de buraya tıklayarak tek bir kişiye ulaşacağınız sürede yüzlerce influencer’a ulaşabilirsiniz.

Influencer Blogger

 

Markalar Neden Influencerlar İle Çalışmalı?

Hangi sektörde olursa olsun muadil ürünlerin milyonlarca örneğinin bulunduğu ekosistemde rakiplerin arasından sıyrılmak için markaların sıradışı işler yaparak dikkat çekmesi gerekiyor. Son yıllarda internetin hakimi olan influencerlar ile işbirliği yapan markalar sadece kendi hedef kitlesi ile yetinmiyor, çemberi genişleterek yeni müşteri kitlelerine de erişiyorlar. (Bkz: Marka Bilinirliğini Influencerlar İle Zirveye Taşıyan Markalar) Bir markanın sosyal medya paylaşımları çok fazla dikkat çekmezken influencerların paylaşımları viralleşerek milyonlarca kişiye ulaşıyor. Günümüzde dünyaca ünlü markalar bile sıradan ünlüler yerine influencerları marka yüzü yaparak hedef kitlelerine daha samimi ve ulaşılabilir bir tablo çiziyorlar. (Bkz: Influencerlar İle Multi Milyon Dolarlık İmparatorluk Kuran Markalar) Bu bağlamda influencer marketing; daha hızlı ve organik bir şekilde büyümek isteyen, tüketici güvenini sağlamlaştırırken sadık bir müşteri kitlesine ulaşmayı amaçlayan ve WOMM (ağızdan ağıza pazarlama) stratejisi ile etkili pazarlama kampanyaları oluşturmak isteyen markalar için günümüzün en etkili içerik pazarlama yöntemidir.

 

CreatorDen Gücüne Güvenin

Gerçek Influencer'lar

CreatorDen’i kullandığınızda sahte takipçili influencerları ayıklamak zorunda kalmazsınız. 

Güvenli Ödeme

CreatorDen sizinle influencer arasında bir köprü görevi görerek ödeme adımlarını sorunsuzca halleder. 

Flexible Bütçe

Her bütçeye uygun olarak influencer’larla çalışma şansını yakalayabilirsiniz!