Tüketici Güveni, Teknoloji Markalarının Pazarlama Stratejilerinde Neden Büyük Rol Oynar?

Güçlü marka oluşturma süreci markalar için dikkatli bir planlamanın ve titiz bir çalışmanın sonucudur. Markanın sadece bir isminin olması, onun bir marka olması için yetmez. Bir markanın, tüketiciler tarafından fark edilip, satın alınması için onu rakip olan firmalardan ayıran değerlerinin olması gereklidir. Güçlü marka kavramı yaratabilmek, tüketici güveni ile başlar. Güven duyulan bir marka olmak aynı zamanda sadık müşterileri de beraberinde getireceği için günümüzde oldukça öneme sahip bir kavramdır.

Özellikle teknoloji markalarında tüketicilerin sadece markayı dikkate aldığını ve talep ettiği ürünlerdeki özellikleri bir adım geri tutarak ürün satın aldığını görüyoruz. Örneğin piyasa son sürülen Iphone modeli için alıcıların Apple’da oluşturduğu kuyruklar bunu gösteriyor. Başarılı bir marka yaratabilmek ancak markayı tüketici algısında rakiplerinden farklı bir yere oturtmakla ve tüketici güveni sağlamakla başarılabilir. Bu algı nasıl oluşturulabilinir ve influencer marketing bu konuda markanıza nasıl fayda sağlayabilir?

Peki markalar bu algıyı nasıl oluşturabilir?

Güvenilir bir marka olmak ve tüketici güveni yaratmak için markanın her yeni ürünü için ‘Bu ürüne güvenebilirsiniz’ diyebilmesi gerekiyor. Markanın kendine özgü amblemi, rengi olması onu diğerlerinden ayrıştırabilir. Aynı zamanda markanın kuruluş aşamasından itibaren tüketicilerine verdiği sözleri tutabiliyor olması ve bu konuda sürekliliği sağlaması onun güvenilirliğini pekiştiren bir etken. Güvenilir ve güçlü markalar kendi kitlelerini oluşturabiliyor ve belirli bir gruba ait olma özelliği yaratabiliyorlar. Tüketici güveni ile satın alım gücünün fazla olduğu sadık bir kitle oluşturabilmek de markanın değerini arttırıyor.

Influencer Marketing tüketici güveni yaratma sürecinde nerede yer alıyor?

Tüketiciler yeni bir ürün almak istediği zaman daha doğru ve gerçekçi bilgiler alabilmek için, başka kullanıcıların veya firmanın müşterilerinden gelen yorumları okumaya özen gösteriyor. Satın alma kararlarına da bu bilgiler doğrultusunda şekil veriyorlar. Her gün daha fazla kullanıcı tavsiye, ürün detayları, ürün incelemeleri ve öğretici içerikler için Youtube ve Instagram gibi platformlara başvuruyor. Dünyaca ünlü markalar da bu yönelimin farkında artık. Örneğin Apple’ın YouTube kanalının 3 milyonun üzerinde takipçisi var.

Influencer’lar da kullandıkları ve tavsiye ettikleri ürünlerin kullanımı ile ilgili içerikleri YouTube, Instagram, Facebook gibi sosyal medya platformlarında sıkça paylaşıyorlar. Kitle önderlerinin kullandığı ürünler, içeriklere göre hedef kitleler üzerinden farklı etkiler yaratıyor. Potansiyel alıcılar, ürünlerin teknik özelliklerini, kullanıcı deneyimlerini ve fiyatlar neler gibi soruların cevaplarını sosyal medyada bulabiliyor ve tercihlerini bu değerlendirmeler doğrultusunda yapıyorlar. Aynı zamanda markanın influencer’ların içeriklerinde yer almasıyla belki de o ürünü kullanmayı düşünmeyen ancak influencer’a duyduğu güven sebebiyle ürüne ilgi duyan bir kitle oluşturup bu kitleyi satışa yönlendirebiliyor.

Ürün tavsiyesi dışında üründe oluşan hatalar ya da ürün hakkında yaşanan problemler de sosyal medya platformlarında çok fazla tartışılmakta ve bu durum da markanın web sitesinin arama motorlarında üst sıralarda yer almasını sağlamaktadır. Eğer satıştan sonra sağlanan servis düzgün işliyorsa yani ürün hakkındaki problemler ciddiye alınıp cevaplanıyor ve gerekli yardım sağlanıyorsa müşterilerin ve potansiyel tüketicilerin markaya duyduğu güven oldukça artıyor. Sosyal medyada da sık sık dile getirilen bir süreç olan satış sonrası servislerdeki kalite; markanın tercih edilmesi, markaya sadık kalınması ve tüketici güveni yaratılması noktalarında oldukça önemli bir etken olarak karşımıza çıkıyor.

Gün geçtikçe dijitalleşen dünyamızda markaların bu değişime ayak uydurması marka imajı ve güvenilirliği açısından olmazsa olmazlardan. Özellikle teknoloji sektöründe tüketici güveni bir kere sarsıldığı zaman bile sadık müşteri kitlesinin fikrini değiştirebiliyor. Sosyal medyanın hayatımızda edindiği rol çerçevesinde ise olumlu veya olumsuz haberler çığ etkisiyle yayılıyor. Influencer marketing, bu noktada sosyal medya influencer’ları ile işbirlikleri sayesinde markaların tüketici güveni oluşturmasında ve bu güvenin korunmasında oldukça etkili ve önemli bir rol oynuyor.

tr_TRTürkçe
en_USEnglish arالعربية it_ITItaliano de_DEDeutsch es_ESEspañol tr_TRTürkçe