Marka & Ajanslar için Yardım Merkezi

Genel Sorular

CreatorDen Nedir?

CreatorDen; sponsorlu içerikleri demokratize etmek misyonuyla yola çıkmış olan bir influencer marketing platformudur. CreatorDen Platformu; marka ve ajanslar ile sosyal medya platformlarında takipçilerine kaliteli içerik sunarak gerçek etki gücü olan influencer’ları bir araya getirir. Platformumuzu kullanarak kampanyanızın bütün süreçlerini yönetebilir ve influencer’lara ödeme yapabilirsiniz.

Influencer Nedir?

Sosyal medyada kaliteli içerikler üreterek gerçek bir kitleye hitap eden ve satın alma kararlarını etkileyen kişilerdir. CreatorDen; yalnızca sosyal medya platformlarında en az 3000 gerçek takipçisi olan ve yüksek etkileşimli içerik üreten kişileri influencer olarak sistemine dahil etmektedir.

CreatorDen Platformunu Kullanmak Ücretli mi?

Kampanyalarınızı yayına almak tamamen ücretsizdir. Yeni Kampanya Oluştur sihirbazını kullanarak kolayca kampanyanızı yayına alabilirsiniz. Yalnızca influencer teklifini kabul ettiğiniz zaman ücretlendirilirsiniz. Influencer’ın teklifini gerçekleştirmek için talep ettiği bütçeyi teklifin içeriğinde görüntüleyebilirsiniz. Mesajlaşma alanını kullanarak bu bütçe üzerinde revize vermeniz de mümkün. Ücretlendirilirken influencer bütçesi üzerine %18 KDV ve %10 stopaj eklenir.

CreatorDen Platformuna Nasıl Üye Olabilirim?

Markanız adına platform.creatorden.com/register adresinden kolayca üye olabilir ve mail adresinizi doğrulayarak üyeliğinizi tamamlayabilirsiniz.

Platform Kullanım Koşulları Nedir?

Kullanım Koşulları sayfasından detayları inceleyebilirsiniz.

Kampanya

Kampanya nedir?

Influencer’lardan teklif alabilmek için önce markanıza ve projenize özel detayları paylaştığınız bir kampanya oluşturmalısınız. Bunu; Yeni Bir Kampanya Oluştur sihirbazını kullanarak yapabilirsiniz. Kampanya; içerik yönlendirmelerinden, kampanya hedeflerinden, bütçe bilgilerinizden ve influencer hedeflemenizden oluşur. Influencer marketing çalışmanızdan yüksek verim alabilmek için istediğiniz içerik konusunda olabildiğince fazla ve detaylı bilgi vermeli, projenizin hedefleri konusunda influencer’ı bilgilendirmelisiniz.

CreatorDen platformu ile hangi tür kampanyalar yapabilirim?

İndirim kodu, kampanya duyurusu, deneyim aktarımı, marka elçiliği, yeni ürün lansmanı, WOM, CTA kampanyaları, vb. kampanyalar kurgulayabilirsiniz.

Kampanyamı kimler görebilecek?

CreatorDen Platformu’nda oluşturduğunuz kampanyanızı, yalnızca CreatorDen platformuna üye olan ve influencer hedeflemesi alanındaki seçimlerinize göre yalnızca markanıza uygun influencer’lar tarafından görüntülenebilir.

Nasıl kampanya oluşturabilirim?

platform.creatorden.com adresinden giriş yapın. Sol menüden + simgesini tıklayarak yeni kampanya oluşturma sayfasına gelin.

Adım 1: Kampanyanıza ait ilgi çekici bir görsel yükleyin.
Adım 2: Başlık, Marka ve Açıklama alanlarını doldurun.
Adım 3: Kampanyanız için en son teklif almak istediğiniz tarihi Bitiş Tarihi olarak seçin.
Adım 4: İçerik alanında influencer’ladan beklentinizi açıklayıcı ve detaylı bir şekilde anlatın.
Adım 5: Ürün gönderimi yapıp yapmayacağınızı işaretleyin.
Adım 6: Hangi takipçi sayısına sahip influencer ile hangi bütçe aralığında çalışmak istediğinizi seçin.
Adım 7: Influencer’dan beklentinizi anlatan görseller yükleyin.
Adım 8: Hangi sosyal medya platformlarında hangi hashtag’ler ile çalışmak istediğinizi belirtin.

İçerikleri kim belirliyor?

Influencer’lar, bu çalışmanın içerik üreticileridir. Kampanyada yer verdiğiniz bilgilere göre influencer’lar yapılacak paylaşımı oluşturur ve sizin onayınıza sunar. Eğer; daha önceden planlanmış bir içeriğin influencer tarafından paylaşılmasını istiyorsanız, influencer ile anlaşmanız gerekmektedir.

Influencer’ları ben seçebiliyor muyum?

CreatorDen yalnızca markanıza ve projenize ilgi duyan influencer’larla çalışmanız için tasarlanmıştır. Bu sebeple bir influencer size teklif vermeden onunla iletişime geçemezsiniz. Ancak kampanya oluştururken Influencer Davet Et alanını kullanarak ilgilendiğiniz influencer’ların kampanyanızdan haberdar olmasını sağlayabilirsiniz.

Ürün gönderimi yapabilir miyim?

Kampanya oluştururken ürün gönderimi seçeneğini işaretlemeniz halinde influencer’a ürün gönderimi yapacağınız bilgisi iletilir. Adres bilgilerini almak için mesajlaşma alanını kullanabilirsiniz.

Ürün gönderimi paylaşım tarihinden önce en geç ne zaman yapılmalıdır?

Paylaşımının yapılmasını istediğiniz ürünlerin zamanında influencer’a ulaşması ve influencer’ın ürünü kullanarak ilgili içeriği hazırlaması için paylaşım tarihinden en az 10 gün öncesinden ürün gönderimi yapılmalıdır.

Influencer Marketing için Hangi bütçe / ücret aralığını seçmeliyim?

Influencer’ların bütçeleri genel olarak takipçi sayıları ile bağlantılı olmakla birlikte tamamen bir orantı da söz konusu değildir. Hangi markayı tanıttığınıza, göndereceğiniz ürünlere, istediğiniz içeriğin doğasına ve sosyal medya platformlarına göre influencer’ın talep edeceği bütçe değişkenlik gösterebilir. Genel bir yönlendirme yapmak gerekirse 1000 TL ve altı bütçeler genel olarak 25K ve altı takipçiye sahip olan ancak yüksek etkileşimli mikro-influencer’lardan ilgi görmektedir.

Kampanyam neden onaylanmıyor?

Kampanyanız normal şartlar altında 48 saate kadar onaylanır. Kampanyalarınızı yayına alırken markanızı ve kampanya detaylarınızı inceliyoruz. Net olmayan, yazım hataları bulunan, görsel kurallarına uymayan kampanyalar reddedilebilir. Daha fazla bilgi için Platform Kurallarını inceleyebilir, team@creatorden.com adresinden bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Kampanyam neden ‘Süresi Doldu’ olarak gözüküyor?

Kampanya kapanış tarihi geçmiş kampanyaların listelenmesi otomatik olarak durdurulur. Süresi biten kampanyanızın tarihini uzatamazsınız. Kampanyanıza teklif almaya devam etmek isterseniz yeni bir kampanya açmanız gerekmektedir.

Teklif ve İçerikler

Teklif nedir?

Teklif içeriğinde influencer, projenizi inceledikten sonra hangi sosyal mecrasında nasıl bir çalışma yapacağını anlatır, kendi kitlesi hakkında bilgi verir, örnek içerikler paylaşır ve bütçesini belirtir.

Teklif kabul ederken nelere dikkat etmeliyim?

Teklifi incelerken dikkat etmeniz gereken üç konu var. Teklifin kimin tarafından geldiği, bütçe ve teklif içeriği. Influencer profiline tıklayarak ilgili influencer’ın hesabını görüntüleyebilir, kitlesinin demografik verisine ve etkileşim geçmişine göz atabilirsiniz. Teklif içeriği influencer’ın projenize nasıl dahil olacağını, hangi mecrada nasıl bir içerik üreteceğini anlatır. Bütçe kısmı ise influencer’ın paylaşımdan sonra almaya hak kazanacağı ücrettir. Mesajlaşma alanını kullanarak influencer’dan bütçe veya içerik revizesi isteyebilir, herhangi bir sorunuz varsa birebir iletebilir, daha fazla bilgi talep edebilirsiniz.

Ücretlendirme ne zaman yapılır?

Bir teklifi kabul etmeniz demek o influencer ile işbirliği yapmayı kabul etmek demektir. Endişelenmeyin! Bu aşamada yapacağınız ödeme CreatorDen tarafından alınmakta olup ancak ve ancak influencer taahhüt ettiği paylaşımı yerine getirdiği zaman influencer’a iletilir.

Fatura bilgilerimi nasıl ekleyebilirim?

Ayarlar > Ödeme Bilgileri sekmesinden şirket bilgilerinizi herhangi bir teklifi kabul etmeden önce eklemelisiniz.

Bir teklif içinde birden çok içerik isteyebilir miyim?

CreatorDen teklif sistemi, teklif başına tek içerik olarak kurgulanmıştır. Eğer birden fazla içerik için bir birliktelik yapmak isterseniz influencer’dan her içerik için yeni bir teklif göndermesini isteyebilirsiniz.

Teklifleri kaç gün içinde değerlendirmeliyim?

Platformumuz üzerinden gelen tekliflerin maksimum 3 gün içinde değerlendirilerek influencer’a bildirilmesini önemsiyoruz. Bunun için markalardan beklentimiz olumlu ya da olumsuz mutlaka değerlendirerek influencer’a dönüş yapılmasıdır.

Influencer teklifini kabul ettim, şimdi ne yapmalıyım?

Artık influencer içeriğinizi oluşturmaya başlamış demektir. Influencer hazırladığı içeriği paylaşacağı açıklama yazısı ile birlikte Paylaşım Onayı için size gönderecek. Siz de paylaşıma onay vererek influencer’ın bu içeriği kendi hesabında paylaşmasını sağlayacaksınız. Bu adımda içerik için bir revize vermek için veya paylaşım tarihi ile ilgili sorularınızı sormak için mesajlaşma alanını kullanabilirsiniz.

Influencer’ın içeriği paylaştığını nasıl anlayacağım?

Teklif Paylaşım Onayı durumundaysa influencer paylaşımı gerçekleştirmiş demektir.

Teklifi kabul ettikten sonra influencer söz verdiği içerikleri yerine getirmezse ne yapmalıyım?

Ücretlendirildikten sonra influencer’ın paylaşımı yapmaması haline ücret iadesi yapılmaktadır. Tüm sorularınız ve sorun bildirimleriniz için team@creatorden.com a mail atabilirsiniz. Detaylı bilgi için Platform Kuralları’nı inceleyebilirsiniz.

Harcamalarım için faturalandırılacak mıyım?

CreatorDen’de yapacağınız bütün harcamalar için faturanız Ödeme Bilgileri’nde girdiğiniz Fatura Adresinize, kampanyanız kapandıktan sonra 30 gün içinde gönderilir. Eğer faturanız elinize ulaşmadıysa veya başka bir adrese gönderim yapılmasını istiyorsanız, team@creatorden.com adresinden bizimle iletişime geçebilirsiniz.