Kurumsal Instagram Hesapları Nasıl Başarıyla Yönetilir?

Kullanıcılarıyla buluştuğu ilk günden bu yana hızla büyüme gösteren Instagram, Facebook’un satın almasıyla birlikte sosyal ağlar arasında oldukça popüler bir de yer edindi. Son yıllarda yaptığı geliştirmeler ve güncellemelerle de birçok markaların en gözde platformu oldu. Instagram’da yer alan markalar zaman zaman farkında olmadan ya da bilinçli olarak (Daha iyi olacağını düşünmelerinden kaynaklı) paylaşımlarında hatalar yapmakta. Ancak kurumsal Instagram hesabınızı başarılı yönetmek mümkün! Yaptıkları bu paylaşım hataları da onların sadık takipçilerini kaybetmelerine, etkileşim oranlarının ciddi şekilde düşmesine ve hatta hali hazırdaki müşterilerini bile kaybetmelerine sebep olmakta. Markaların kurumsal Instagram paylaşımlarında yaptıkları en çok bilinen hataları listeledik.

Markaların Yarattıkları Kimliklerinden Uzaklaşmaları

Tıpkı insanlar gibi her markanın, hatta her ürünün bir kimliği vardır. Onları benzerlerinden ayıran ve özel kılan bu kimlikleri her alanda aynı olmalı. Markanın değerleriyle de doğrudan bağlantılı olan bu noktalarda markanın kimliğini diğer markalardan ve ürünlerden farklılaştırırken, kullanıcıların da markayı ya da ürünü daha iyi tanımasına yardımcı olurlar.

Markaların Instagram Hesabı İçin Sahte Takipçi Satın Almaları

Instagram’da, kurumsal hesaplar kullanılmaya başlandığı ilk zamanlarda firmalar takipçi sayısına çok önem veriyorlardı. Günümüzde ise bu durum tamamen değişti. Artık kullanıcı sayısından ziyade hesabın sosyal ağ yapısı, müşteri değeri, etkileşim oranları daha da önem kazandı. Ama geçmiş zamanlarda veya günümüzde markaların Instagram kullanırken yaptığı en büyük hatalardan biri ‘Takipçi satın almak’ oldu ya da oluyor. Satın alının hesaplarla takipçi oldukça fazla görünebilir; fakat bu sahte kullanıcılar içinde hesabı takip eden takipçilerin çoğu gerçek insanlar değil, botlar. Ayrıca gerçek kişiler bile olsa ürünler ya da markayla alakasız bir kitle Instagram hesabında birikmiş oluyor.

Parayla Satın Alınan Stock Görseller Kullanmaları

Paralı ya da ücretsiz olarak ulaşılan stock fotoğraflarını markaların hesaplarında paylaşmaları kesinlikle tavsiye edilen bir yöntem değil. Satın alanın görseller çoğu zaman Instagram’da durumu kurtaran ve rahatlatan bir unsur gibi görünse de aslında uzun vadede değil. Çünkü bu tip stock görselleri rakip firmalar hatta markayla uzaktan yakından ilgisi olmayan başka firmalar tarafından da kullanabilir. Başka bir bakış açısıyla da değerlendirmek gerekirse Instagram’ın yapısı gereği markayı ya da ürünü takip eden sadık kitle, hesap yöneticisinde marka veya ürünle ilgili hikayeler oluşturulmasını beklerler. Firmaya ait paylaşılacak görsellerle hikayeler oluşturmak sadık takipçilere karşı daha yakın bir duruş sergilediğini ifade eder.

Instagram Paylaşımlarında Gereğinden Fazla Hashtag Koymaları

Yapılan incelemelere Instagram’da paylaşılan postlarda 7 tane hashtag etkileşimi üst seviyeye çıkarıyor, ancak 8. hashtag ve sonrasındakiler postların daha az beğenilmesine sebep oluyor. Instagram’da yapılan diğer bir hata ise devamlı olarak aynı hashtag’leri kullanmak. Sürekli aynı etiketleri kullanmak erişimi hem kısıtlıyor hem de yeni takipçilere ulaşmayı kısmen engelliyor.

Kitleleriyle İletişime Geçmemeleri

Markalar geleneksel pazarlama olarak nitelendirdiğimiz araçları kullandıkları zaman takipçileriyle interaktif bir iletişim içine giremiyor. Ancak günümüz sosyal medya platformlarında ve Instagram’da bu durum tamamen ortadan kalkmış durumda. Markalar takipçileriyle kolay bir şekilde karşılıklı olarak iletişime ve etkileşime geçebiliyor. Takipçilerin gözünde de bu etkileşimi sosyal medya kanallarında yakalamayı başaran firmalar her zaman rakiplerinden bir sıfır önde demek oluyor.

Influencer Marketing Kampanyalarında Influencer Marka Eşleşmesine Önem Vermemeleri

Instagram fenomenleri ya da halka mal olmuş, tanınan ünlülerin markaların ürünlerini tanıtmaları evet, etkili bir reklam – pazarlama yöntemi. Burada dikkat edilecek nokta marka, Instagram için düşündüğü kampanyada birlikte çalışmak istediği ünlünün, kendi hedef kitlesi ve markasıyla uyumlu olup olmadığını iyice araştırmalı. Çünkü bu tip bir çalışmada fenomenin markayı temsil ettiği göz ardı edilmemeli. Ayrıca birlikte çalışma yapacak Influencer’ın markayı ve ürünü temsil ettiği firmanın aklında tutması gereken bir nokta. Çünkü markanın yüzü olan ya da olacak kişinin yaşadığı olası bir skandal markayı da fazlasıyla etkiler.

İstatistikleri İncelememeleri ve Gereken Ölçümlemeleri Yapmamaları

Sosyal medya pazarlamasında ölçümlemek ve istatistikleri incelemek çok önemlidir. Bu incelemeler arasında markayı takip edenlerin kimler olduğu, takipçilerin yaş aralığı, yoğunlukla yaşadıkları şehirler, gün içinde hangi zaman diliminde internette vakit geçirdikleri gibi bilgileri markaların paylaşımlarında göz önünde bulundurmaları gerekir. Instagram’ın kullanıcılarına sağladığı istatistiki bilgilerle markalar gönderilerinin ve hikayelerinin performansını ölçümleyebilir. Gönderilerin veya hikayelerin toplam kaç kişi tarafından görüntülendiği, kaç kişiye eriştiği, internet sitesinin bulunduğu linke kaç tıklama aldığı, takipçilerin Instagram’a girme sayısını ve hatta gönderileri kaydeden tekil hesapların sayısı dahi görüntüleyerek bir çalışma planı çıkarabilirler.

Instagram’a Kullanıcıların Gözünden Bakmamaları

Markaların en çok yaptığı hatalarında bir de son kullanıcının gözünden bakamamak oluyor. Instagram paylaşımlarına hedef kitlenin gözünden bakmak yerine, markanın paylaşımlarını yapan kişinin ya da ajansların kendi ilgi alanları ve beğenilerine göre postlar paylaşması kullanıcının ya da hedef kitlenin dikkatini çekmiyor. Markanın veya marka adına işleri yürüten ajansın çok hoşuna giden, ses getirecekmiş gibi görünün bir pazarlama çalışması, hedef kitlenin ve mevcut takipçinin ilgisini çekmeyebilir ya da markanın pazarlama hedefleriyle çok da alakalı olmayabilir. Bu yüzden Instagram paylaşımlarını ve kampanyaları hazırlarken iletişimi sağlamak, hedef kitlenin gereksinimlerini ve davranışlarını, markanın hedeflerini göz önünde bulundurarak yönetmek önemli bir yer tutar.