Instagram Sponsorlu Reklam Nasıl Verilir?

1 gün içerisinde yaklaşık olarak kaç saatimizi sosyal medyada geçiriyoruz. Bunun ne kadarı Facebook, Instagram, Twitter veya Youtube? Peki Instagram’da son 2 yılda ne kadar zaman geçiriyoruz? 25 yaş altı kişilerde Instagram’da geçirilen süre 32 dakika iken 25 yaş üstü kişilerde 24 dakika civarında. Yeni gelen bir takım özelliklerle daha da çok sevilmesi ve kullanımının her geçen gün artması ile birlikte markalar için Instagram sponsorlu reklam vermek, Facebook ve Google’da reklam vermek kadar önemli bir mecra haline geldi. Son Instagram verilerine baktığımızda ise Nisan 2017’de 700M olan kullanıcı sayısı Eylül 2017’de 800M’a çıktı.

Instagram’da vereceğiniz sponsorlu reklamlarda ise 3 farklı yöntem mevcut.

İlk yöntem; Facebook Business aracını kullanarak vereceğiniz ve hedef kitlenizi bir takım yöntemlerle hedefleyeceğiniz bir reklam türüdür.

İkinci Instagram sponsorlu reklam yöntemi ise influencer marketing ile sosyal medya fenomenleri aracılığıyla markanızın daha küçük ama gerçeğe en yakın hedef kitleniz ile paylaşılmasıdır. Amacınıza ve bütçenize göre ise tercih edeceğiniz influencer’ın takipçi sayısında farklı kararlar alabilirsiniz. Bu yöntemi tercih edecekseniz, belirlediğiniz bütçe ile markanıza uygun influencer’lara CreatorDen platformu aracılığıyla aynı anda ulaşabilirsiniz.

Üçüncü yöntem; Instagram mobil uygulaması üzerinden gönderinizin tanıtımı yapmak şeklindedir. Profil ziyaretlerini arttırma, internet sitesi ziyaretlerini arttırma ve bir adresin yakınındaki kişilere erişme şeklinde 3 amaçla reklam verebilirsiniz.Hedefleyeceğiniz kitleyi ise 2 türlü seçebilirsiniz. Ya Instagram otomatik olarak kendisi belirler ve reklamı gösterir ya da konum, ilgi alanı, yaş aralığı ve cinsiyet seçerek kendiniz bir hedef kitle belirleyebilirsiniz.

Instagram’da Sponsorlu Reklam Nasıl Verilir?

Adım 1: Kampanya Oluşturun

Instagram Sponsorlu Reklam Verme

Instagram’da vereceğiniz sponsorlu reklamı hangi amaçla veriyorsunuz? Web sitenize trafik sağlamak, uygulamanızı yükletmek, marka bilinirliği yaratmak veya web sitenizde bir aksiyon aldırmak olabilir. Bir hizmet sattığınızı ve web sitenizde bir form doldurtmak istediğinizi veya bir ürün satışınızın olduğunu varsayarsak pazarlama hedefi olarak Dönüşümler seçmelisiniz. Business Manager‘dan oluşturacağınız kampanyanıza ise Instagram reklamları oluşturduğunuz için Instagram ismini verebilirsiniz.

Adım 2: Reklam Setini Oluşturun

Instagram Sponsorlu Reklam Verme

Her bir kampanyanın altında reklam setleri oluşturulur. Instagram kampanyası altında ise farklı hedeflemeler ile bu setleri oluşturmalısınız. Örneğin; 22-44 yaş arası alışverişten hoşlanan kadınlar, 22-34 yaş arası teknoloji ile ilgili erkekler, vb hedef kitlenize uygun farklı reklam setleri oluşturabilirsiniz.

Reklamlar aracılığıyla elde edeceğiniz dönüşümleri ölçümlemek için ise Facebook Pixel kodunun oluşturulup web sitenizde ilgili dönüşüm sayfasına yerleştirilmiş olması gerekmektedir. Facebook yardım sayfasından nasıl ekleyeceğinizi bulabilirsiniz.

Hedeflemenizi yaptıktan sonra reklam alanları bölümünde yalnızca Instagram’ı seçmelisiniz. Eğer Instagram story reklamı vermek istiyorsanız farklı bir kampanyada yapmanızı öneririz.

Adım 3: Reklamları Oluşturun

Business Manager’a eklediğiniz Instagram hesabınızı seçin, yayınlayacağınız türün görsel veya video olup olmadığını seçin, ardından reklamda yer vereceğniz bağlantı ve metinleri doldurun ve reklamınızı yayınlayın.

Influencer Marketing ile Instagram Sponsorlu Reklam

Influencer marketing; aslında yıllardan beri blog sayfaları ile yapılan pazarlama çalışmalarının  Instagram’ın hayatımıza girmesi ile birlikte değiştiği farklı bir boyutu. Hala blog içerikleri çok fazla okunuyor ancak; sosyal medya kullanım sürelerinin artması ile birlikte hem bloggerler hem de influencer’lar sosyal medyada kendine yer buldu. Facebook, Youtube, Twitter ve Instagram; influencer marketing alanında çok kullanılan sosyal mecralar.

Influencer marketing’in geneline baktığımızda deneyim pazarlaması ile bağdaştırabiliriz. Influencer’lar; herhangi bir markanın ürününü veya hizmetini kullanarak deneyimlerini paylaşırlar. Bir diğer yönüyle de ağızdan ağıza pazarlama (WOM) yöntemine benzetebiliriz. Böylelikle; ürününüzü kullanan influencer’lar aslında marka elçileri gibidirler. Influencer pazarlama ile yapılmış örnekleri buradan inceleyebilir, hemen bir influencer marketing kampanyası oluşturmak için buradan CreatorDen platformuna ulaşabilirsiniz.

ÜCRET ÖDEMEDEN INFLUENCER MARKETING KAMPANYANIZI BAŞLATIN!!


Influencer’ın Avantajları Nelerdir?

  • Sadık bir takipçi kitlesine sahiptirler.
  • Takipçileri ile markanızın kuramayacağı samimi bir arkadaş ilişkileri vardır.
  • Takipçiler, influencer’ın söylediklerine karşı güven duyarlar.
  • Kişiler, kendileri de kullanmak istedikleri ürün veya hizmetlerde bir başkasının deneyimlerini önceden dinlemek isterler. Influencer’lar bu deneyimlerini paylaşırlar.
  • Influencer’ların içerikleri organiktir, kendi tecrübelerini paylaşırlar. Sponsorlu içeriklerde dahi ürün veya hizmeti kendi deneyimleyerek paylaşırlar.
  • Takipçiler, influencer’ların paylaşımlarını görmek niyetiyle o alanda bulunur ve dolayısıyla karşılarına çıkan marka içerikleri onlar için kabul edilebilirdir.

Instagram Gönderisine Sponsorlu Reklam Verme

Instagramda Sponsorlu Reklam Verme

Adım 1: Instagram mobil uygulaması içerisinden yine Facebook Business Manager hesabınızla giriş yaparak öne çıkarmak veya tanıtımını yapmak istediğiniz paylaşımda Tanıtımını Yap butonuna tıklayın.

Adım 2: Tanıtım yapma amacınızı seçin; profil ziyaretlerini arttırma, internet sitesi ziyaretlerini arttırma ve bir adresin yakınındaki kişilere erişme.

Adım 3: Son olarak hedef kitlenizi seçin. Eğer siz kitlenizi oluşturmazsanız otomatik reklam  gösterme alanlarını Instagram kendisi seçebiliyor. Bütçenizi de belirledikten sonra Tanıtım Oluştur butonuna tıklayarak reklamı yayınlayabilirsiniz.

tr_TRTürkçe
en_USEnglish arالعربية it_ITItaliano de_DEDeutsch es_ESEspañol tr_TRTürkçe