Türkiye'nin en etkili instagram influencerları CreatorDen'de sizi bekliyor.

Instagram Influencerları ile
Çalışmaya Hazır Mısınız?

Facebook out, Instagram in! Facebook her ne kadar Instagram’ı satın almış olsa da, bu durum Instagram’ın bağımsızlığını kullanıcılar açısından pek de etkilemedi. Facebook ana sayfa akışındaki kaosa kıyasla, Instagram’da ilgilendiğimiz hesaplardaki gönderilere ve sevdiklerimizin anılarına daha kolay ulaşıyoruz. Özellikle hikâye akışında sık bağlantıda olduğumuz kişilerin paylaşımlarının ilk sıralarda yer alması oldukça tatmin edici. Kolay takip etme özelliğinin yanı sıra kullanıcılara sayfalarca kelimeyle anlatılamayanı tek bir fotoğrafla aktarma imkânı vermesi, kişilerin kendi dünyalarını yansıtarak âdeta kendi show’larının yıldızı olma fırsatı sunması, fotoğrafçılardan ressamlara kadar birçok farklı daldan sanatçının sıra dışı eserlerinin bir bakıma sanal bir galeride sergilenerek görsel şölen sunması ile özellikle genç kuşak olmak üzere her yaştan insanın favori sosyal ağı hâline geldi. Hâl böyle olunca Instagram’ın da kendine ait bir ünlü kitlesi oldu. Paylaşımları ile kendilerine sadık bir kitle edinen Instagram’daki influencerlar, markaların pazarlama çalışmalarına da yepyeni bir anlayış getirdi.

Instagram Influencer

 

Instagrammer İle Instagram Influencerı Aynı Şey Mi?

Günümüzde tam bir kavram karmaşası söz konusu. Yıllardır dijital dünyanın içinde olanlar dahi kavramları tanımlarına uygun kullanmıyorlar. Instagrammer; Vikipedi’nin tanımına göre Instagram kullanıcılarına deniyor. Daha yaygın kullanıma göre ise sıklıkla paylaşım yapan, Instagram’da çok fazla vakit geçiren ama henüz influencer kimliği kazanmamış kişileri ifade ediyor. Influencer; belli bir takipçi kitlesi olan, paylaşımları ile kişileri etkileyen ve yönlendiren kişilere deniyor. Instagram influencerı; fikirlerini, deneyimlerini ve hayatına dair anları Instagram üzerinden paylaşarak takipçilerine fayda sunan, takipçileri tarafından güvenilir bilirkişi kimliği kazanmış ve kitleleri harekete geçirme gücü olan kişilerdir. (Bkz: Milyonları Peşinden Sürükleyen Bu Influencerlar Da Kim Yahu?)

Instagram Influencer

 

Instagram’da Ünlü Olan Herkes Influencer Mıdır?

Öncelikle şunu sormak gerekir: Ünlü olmak kitleleri etkilemek için yeterli midir? Elbette ki her insanın diğerlerinin fikirleri üzerinde etkisi olur. Fakat kitleleri etkilemek, onların düşüncelerini değiştirirken istenilen davranışları gerçekleştirmelerini sağlamak için çok daha fazlası gerekir. Eğlenceli paylaşımlar yapan herhangi biri fenomen olarak milyonlarca kişi tarafından takip edilebilir. Fakat dünyada en zor şey olan fikirleri değiştirmek ya da yeni fikir tohumları ekmek söz konusu olduğunda bu influencerların sahip olduğu bir güçtür. Influencera bu gücü veren ise kendisi değil; takipçilerinin ona duyduğu güven, sadakat ve inançtır. Influencerlar ile takipçileri arasında âdeta sanal aile ilişkisi vardır. Bu bağ influencerın takipçilerine saygı duyması, onlara faydalı olacak bilgiler sunması ve herhangi bir konudaki fikir ve deneyimlerini gerçek görüşleriyle aktarması ile oluşur. (Bkz: Sosyal Medya Ünlüleri, Fenomenler ve Influencerlar)

Instagram Influencer

Instagram Influencerı Nasıl Olunur?

Instagram influencerı olmak için öncelikle kendi adınızla ya da hesabınızı temsil edecek bir isimle hesap açın. Influencer olma yolunda yapacağınız paylaşımlara uygun hâli hazırda bir hesabınız varsa onu da kullanabilirsiniz tabii ki. Hesabınızın biyografi kısmını görenlerin anında dikkatini çekecek ve akılda kalıcı şekilde doldurun. Etkileşime geçeceğiniz insanlara sizi anlatan bir hikâye sunun. Belli anahtar kelimeleri kullanarak arama sonuçlarında yer edinin. (Seyahat Blogger’ı, Fitness/Welness Koçu, Youtuber/Makyaj vb.) Kişiliğinizi ve tutkularınızı yansıtan niş bir alan seçin; yemek, moda, spor, makyaj, gezi vb. Seçtiğiniz alana dair sadece ilginizin olması yetmez, takipçilerinize faydalı olacak bilgi birikimine ve deneyime de sahip olmalısınız. Paylaşımlarınız gerçek kişiliğinizin bir yansıması olmalı. Birkaç alanı kapsayan paylaşımlar da yapabilirsiniz elbette, önemli olan konular arasındaki bağlantı ve uyum. (Yemek, gezi, yaşam stilini ya da moda ve makyaj konularını kombinlemek gibi.) Sadece paylaşım yaparak Instagram influencerı olamazsınız. Paylaşımlarınızda kullandığınız fotoğrafları mümkün mertebe kendiniz çekin, gerekirse fotoğraf kursuna giderek ya da pratik yaparak kendinizi geliştirin. Kullandığınız görseller mutlak surette yüksek çözünürlüklü, dikkat çekici, kaliteli ve takipçilerin bakmaktan keyif alacağı tarzda olmalı.

Fotoğrafların altına yazdıklarınızla kişilere sizi takip etmeleri, etkileşime geçmeleri ve en önemlisi de güvenmeleri için bir sebep verin. Her paylaşımınız kendi yolculuğunuzu, yaşam serüveninizi anlatan bir hikâye olsun. Düzgün bir Türkçe ve ilgi çekici bir anlatım tarzı kullanın. Viral içerikler üretmeye, kısa ve ilgi çekici videolarla paylaşımlarınızı zenginleştirmeye çalışın. Hesabınızdaki görsellerin bütününe bakıldığında uyum olmasına dikkat edin. İster soluk ister canlı renkler kullanın, hepsi bir araya geldiğinde birbirini tamamlayan puzzle parçaları gibi olsun. Belli bir tarzınızın olması hesabınızın takip edilesi ve baktıkça keyif veren bir temaya sahip olmasını sağlarken aynı zamanda spesifik bir kitleye hitap etmenizi ve takipçilerinizin sadık bir hayran kitlesine dönüşmelerini de sağlar. Instagram influencerı olma yolunda paylaşım sıklığınız da önemlidir. Olabildiğince sık paylaşım yapmaya çalışın, bu etkileşim oranlarınızı arttırmanıza da fayda sağlar. Her gün paylaşım yapamayabilirsiniz ama arayı çok açmamaya da dikkat edin ve yaptığınız her paylaşımın kaliteli olmasına özen gösterin, öylesine paylaşım yapmayın.

Instagram Influencer

 

Paylaşımlarınızda kullanacağınız hashtag’lerde hem en çok kullanılanları hem de sadece size özel bir hashtag belirleyerek onu kullanmaya başlayın. Böylelikle tüm gönderileriniz tek bir klasörde indekslenmiş gibi olur ve ileride sadece sizin gönderilerinizi arayan kullanıcılara kolaylık sağlar. Zaman içerisinde hashtag sayısını azaltın. Instagram’da takipçiniz olmasalar bile kullanıcılar hikâyelerinizi keşfedebilirler. Bu da yeni takipçiler edinebilmeniz için bulunmaz bir fırsattır. İlgi çekici hikâyeler oluşturabilir, kendi hesabınızın fotoğrafını çekerek adınızı ekleyebilir ya da diğer hesapların tanıtımını yaparak birbirinize destek olabilir ve etkileşim oranlarınızı arttırabilirsiniz. Hesabınızla benzer temalara sahip diğer hesapları takibe alın ve etkileşime geçin, bu taktikle hesabınıza uygun takipçi kitlesini mıknatıs gibi çekebilirsiniz. Paylaşımlarınızda hediyeler dağıtın, yarışmalar ve anketler düzenleyin, markalarla işbirliği yaparak takipçilerinize elle tutulur fayda sağlayın. Gönderi etkileşimlerini arttırmak için eylem çağrısı metni (Call-to-Action) kullanmayı ihmal etmeyin. Sahte takipçi satın almayın, sabırlı olun. Hesabınızın zamanla büyümesine izin vererek size sadık niş bir kitlenin oluşmasına izin verin. Önemli olan kaç takipçinizin olduğu değil; takipçi kitlenizin kalitesi, aranızdaki iletişim ve size sadık olmalarıdır. (Mikro influencer: 10 binden az takipçisi olan influencer.) Unutmayın, amacınız sosyal medya ünlüsü olmak değil, sosyal medya influencerı olmak. Instagram’da işletme profiline geçerek hesabınıza dair içgörüleri elde edin. Neyi doğru neyi yanlış yaptığınızı analiz ederek bir sonraki gönderilerinizde stratejik içerik planı oluşturun. İşletme profili ile gönderilerinize reklam verebilir ve daha fazla kişi tarafından görüntülenmesini de sağlayabilirsiniz. Son olarak takipçilerinizi önemseyin, mümkün mertebe sorularına cevap verin, etkileşime geçerken onlara olan saygınızı kelimelerinizle ve ifade tarzınızla gösterin. Instagram influencerı yaptığı her paylaşımda gerçekçi ve doğal olmalı, güven vermeli, fayda sunmalı ve bir değer ortaya koymalıdır.

Instagram Influencer

 

Instagram Influencerları Markalarla Nasıl İşbirliği Yapabilir?

Instagram’da belli bir takipçi kitlesi edindiniz, içerik kurallarını izlediniz ve giderek bilinirliğinizi arttırdınız. Peki markalara nasıl ulaşacaksınız? Merak etmeyin, ilgi çekici paylaşımlar yaparak dikkat çekmeye başladığınızda markalar sponsorluk teklifleri ile kapınızı çalacaklardır. Bunun için profilinizde websitenizin, mail adresinizin ya da diğer iletişim bilgilerinizin yer alması faydalı olacaktır. Markaların size ulaşmasını beklemek yerine influencerlara 1 milyon TL ödeme yapan influencer pazarlama platformu CreatorDen ile iletişime geçebilir ve anında teklifleri görüntüleyerek marka anlaşmalarınızı gerçekleştirebilirsiniz. Markalarla işbirliklerinizde ilk amacınız para kazanmak değil, takipçilerinize fayda sunmak olmalıdır. Siz onların yararını gözettikçe zaten zaman içerisinde takipçi kitleniz büyüyecek ve geliriniz katlanarak artacaktır. Marka içeriklerinizde şeffaflığı sağlamak adına “X markası ile ücretli işbirliği” etiketini kullanmaya çalışın. Bu sayede istatistikleri de görüntüleyebilirsiniz. Aynı anda birden fazla markayla çalışıp takipçileriniz tarafından “satın alınmış Instagrammer” olarak gözden düşmek yerine, dönemsel projeler üreterek tek bir markayla çalışın. Aynı anda birkaç markayla çalışmak isteyebilirsiniz. Bu durumda ürünler arasında bağlantı olmasına dikkat edin. (Spor ve sağlıklı yaşam influencerlarının farklı gıda ve fitness ürünlerini tanıtmaları gibi.) Ünlülerin marka yüzü olmaları gibi siz de markanızın Instagram’daki yüzü olun ve onları en iyi şekilde temsil etmeye, marka persona’sına uygun içerikler üretmeye çalışın. Her bir içeriğinizi çarpıcı görsellerle zenginleştirin. İçerik metinleriniz bilgi veren, fayda ve değer sunan, gerçek deneyimlerinizi anlatan hikâyelerden oluşsun. Deneyimlemediğiniz ürünlerin tanıtımını yapmayın. Kreatif kampanyalar oluşturarak viral içerikler oluşturmayı deneyin. Markanın ürün, servis ve hizmetlerinin takipçi kitlenize uygun olup olmadığına dikkat edin. Instagram influencerı demek marka ile takipçi kitleniz arasında köprü olmak demektir. Markanın daha geniş kitlelere ulaşmasını sağlarken takipçilerinizin de kendilerine fayda sağlayacak ürünlere ulaşmalarını sağlayacaksınız. Unutmayın, neyi anlattığınız kadar nasıl anlattığınız da önemlidir. Kendinize ait bir niş bir dünya kurun ve Instagram’da sanal topluluk bilinciyle ailenizi genişleterek hem kendi sınırlarınızı keşfedin hem de sizi takip edenlerin yenilikleri keşfetmelerini sağlayın.

CreatorDen Gücüne Güvenin

Gerçek Influencer'lar

CreatorDen’i kullandığınızda sahte takipçili influencerları ayıklamak zorunda kalmazsınız. 

Güvenli Ödeme

CreatorDen sizinle influencer arasında bir köprü görevi görerek ödeme adımlarını sorunsuzca halleder. 

Flexible Bütçe

Her bütçeye uygun olarak influencer’larla çalışma şansını yakalayabilirsiniz!