İnsan Odaklı Pazarlamanın Anahtarı: Influencer Marketing

Influencer marketing kavramı reklam odaklı bir pazarlamadan insan odaklı bir pazarlamaya değişimi temsil eder.

Pazarlama dünyasında üzerinde en çok konuşulan kavramlardan biri olan Influencer marketing’in ne olduğuyla ilgili farklı görüşler hüküm sürmekte. Bu yazıda, influencer marketing hakkında en çok sorulan soruları cevaplayacağız.

Influencer Marketing Nedir?

Influencer marketing, markaların sosyal medya fenomenleri ile kampanya yürütmek amacıyla partnerlik kurdukları bir stratejidir. Reklam satın alarak insanlara ulaşmak yerine, markalar influencer dediğimiz kişilere sponsorluk verirler.

Influencer marketing’in birçok uygulaması bulunmaktadır. Hem B2B hem de B2C pazarlamacıları tarafından kullanılabilir. Yeni ürün lansmanlarında kullanıldığı gibi uzun vadeli sponsorluk stratejileri için de kullanılmaktadır. Genellikle ünlü ve ilgi odağı şahsiyetleri kapsayabilir ve bu isimleri markanızın bir temsilcisi yapma amacı etrafında şekillenir.

Yeni Pazarlama Felsefesi

Influencer Marketing yeni bir pazarlama kanalı değildir, pazarlama felsefesidir.
Influencer marketing kavramı reklam odaklı bir pazarlamadan insan odaklı bir pazarlamaya değişimi temsil eder. Bu doğrultuda, tüketicinin dikkati gelenekselleşmiş televizyon reklamlarından sosyal medyaya kayar ve hızla yükselen reklam engelleme uygulamalarının farkında olan pazarlamacılar daha organik bir pazarlama metodu olan influencer marketing’e yönelirler.

Influencer marketing, kişilerin sosyal medyayla bütünleşik olduğu gerçeğine bağlıdır. Bu mecralardaki öne çıkan kişilerle işbirlikleriniz, o kişilerin markanızla olan kişisel deneyimlerini takipçilerine aktarmalarını sağlar ve daha dikkat çekici ve güvenilir bir içerik oluşur. Nielsen araştırma şirketi, tüketicilerin %92’sinin kulaktan kulağa aktarılan bu tavsiyelere güvendiğini belirtmektedir.

Influencer Marketing’in 3 artısı vardır:

Etkili erişim:

İçerikler geniş bir kitleye erişir. Influencer’ların yorumları televizyon reklamlarının aksine tüketici tarafından daha güvenilir bulunur.
Doğru influencer’la partnerliğiniz sonucunda oluşturulacak taze, yaratıcı içerik influencer’ın takipçisi ve markanız arasında güçlü bir sosyal iletişim kanalı oluşturur.

Kullanıcı güveni:

Inlfluencer’ların büyük bir kitle erişimleri vardır ve bu erişimi geleneksel ünlülerin aksine takipçileriyle samimiyet ve yakınlık üzerine şekillendirirler. Doğru influencer’la partnerlik, markanızın güvenirliğini arttırır ve günümüz koşullarına uyumlu marka imajını oluşturmanıza yarar.

Yüksek geri dönüşler:

Adweek’e göre, Influencer marketing’e yatırım yapanlar ortalama olarak yatırımlarının 6–6,5 katı geri dönüş alıyolar. Bu doğrultuda, önümüzdeki 12 ay içerisinde influencer marketing’e yatırım yapacak markaların %84 oranında artacağı tahmin ediliyor.

Influencer Marketing’le nasıl başarıya ulaşırsınız?

Influencer marketing her ne kadar harika bir geri dönüş sağlasa da yanlış yoldan yaklaşıldığı taktirde bütçenizi yakabilir. Pazarlamacıların yaptığı en büyük hata, influencer marketing’e kısa vadeli medya satın alımı gibi bakmalarıdır. Bu hatalı yaklaşım, kurulacak ilişkilerin, oluşturulan özgün içeriğin ve hedeflenen kitlenin yanlış yorumlanmasına neden olur.

Influencer Marketing’e doğru yaklaşmanın 4 yolu vardır:

Özgün ilişkilere odaklanın. Influencer ilişkileri, influencer marketing’in kalbidir. Bir influencer, markanızı sevdiğinde ve ona güvendiğinde markanız için daha yaratıcı içerikler üreticek ve bu da daha iyi sonuçlar almanıza neden olacaktır.

Influencer’lara özgürlük verin. Influencer’lar kendi takipçilerini sizden daha iyi tanırlar. Onları oluşturacakları içerik konusunda gereğinden fazla yönlendirmek; yaratıcıklarını kısıtlamak ve oluşturulacak içeriğin özgünlüğüne darbe vurmak anlamına gelir. Sadece ona brief verin ve bırakın geri kalan yaratıcı süreci kendisi şekillendirsin.

Influencer’ı takipçi özellikleri ve etkileşim gücüne göre seçin. Birçok pazarlamacı, seçtikleri influencer’ları takipçi sayılarına göre seçmekteler. Bu da kampanyanızı takipçi kitlesinin markanızla uyuşmamasından kaynaklanan bir başarısızlığa sürüklüyor.

Size önerimiz, markanıza sempati duyan ya da yaşam stili olarak markanıza yakın olan influencer’ları seçmeniz. Çünkü genellikle onların takipçi kitleleri sizin hedef kitlenizi oluşturur.

tr_TRTürkçe
en_USEnglish arالعربية it_ITItaliano de_DEDeutsch es_ESEspañol tr_TRTürkçe