Influencer Marketing Stratejisinde Başarılı Olmuş Çalışmalar

Günümüzdeki pazarlama stratejilerine yeni bir soluk kazandıran influencer marketing, tüketiciler üzerinde marka reklamlarından çok daha etkili. Markaların sürekli olarak kendilerini anlattıkları reklam dizilerinden sıkılan yeni neslin ilgisini çekmenin yolunu keşfeden firmalar tüm dikkatlerini influencer’larla çalışmalara yoğunlaştırmış durumda. Özellikle de yeni nesille birlikte alım gücü yüksek ve en kalabalık jenerasyon interneti kullanırken Ad Block uygulamaları yani reklam önleyici eklenti (birçok marka için en büyük problem) kullanması yaygınlaşmışken.

Reklam dizilerinden daha çok influecer’larla iş birliğine yoğunlaşan markalar; doğru stratejiyi, buram buram reklam kokmayan, ilgi çekici ve orijinal bir içeriklerle birleştirerek internet dünyasında ses getirmeyi ve adlarından iyi bir şekilde söz ettirmeyi başarıyorlar. Tüm bunları da ad blocker’lara takılmayarak ve doğru hedef kitlesine ulaşarak yapıyorlar. Bu da bizlere yine influencer marketing’in gücünü gösteriyor.

Bu çalışmalar arasından örnek isteyenlere ise harika bir çalışmayı anlatalım. 3 yıldır anlatılan en iyi influencer marketing projelerinden biri kesinlikle British Airways’in uçaklarından birinde gerçekleşen buluşma. Kendi alanlarında uzman ve en iyisi olan iş dünyasından 100 influencer, British Airways’a ait yolcu uçaklarından birinin içinde buluşuyor ve uçak Silikon Vadisi’nden havalanıyor. Gerçekleştirilen bu uçuşun amacı ise; her biri alanında insanlar üzerinde etkili uzmanların, güçlerini iyi bir amaç için birleştirdiklerinde neler olabileceğini herkese kanıtlamak. Uçak içerisindeki yolcular Silicon Valley Bank, Google, Rocket Space vs. ünlü ve büyük şirketleri temsil ediyorlar. Uçuş sonunda ise 22 harika proje 3 saatten daha az bir uçuş süresinde ortaya çıkıyor. Bu harika projelerin dördü G8 ve DNA zirvelerinde sunuluyor.

İnsanlar üzerinde etki sahibi 100 influencer’ın bir araya geldiği kampanyanın başarılı olmaması ve ses getirmemesi tabii ki de imkansız. Çünkü çalışmanın odağı bir ürün ya da bir marka değil. Sadece iyi bir amaca hizmet. Sonuç olarak da bu buluşmanın reklam kokması da imkansız. Sadece internet dünyasında değil dünya medyasında da büyük ses getiren bu proje, British Airways’in insanların gözünde tamamen pozitif bir duruma geçmesini ve olumlu yorumlar almasını sağlamış oldu. Ayrıca 3 yıl önce yapılan bu kampanya hava yolu şirketinin hala yeni müşteriler kazanmasını sağlamaya devam ediyor.

başarılı influencer marketing çalışmaları

Bu konuda başarılı bir diğer çalışmaya da Steve Jobs imzasını atmıştı. Bu imza Steve Jobs’u influencer marketing’in ilklerinden biri olarak ilan edilmesini sağlamıştı. Onun yaptığı taktik çok basit olmakla birlikte oldukça etkiliydi. Steve Jobs, yeni Apple ürününün lansmanına sadece ünlü teknoloji bloggerlarını ile influencer’ları bir araya getirdi. Bu fenomenlere böyle bir jest yapması, onlara kendilerinin ne kadar önemli olduğunu hissettirdi. Steve Jobs’un yaptığı bu hamleyle organizasyona katılan bloggerlar ve influencer’lar Apple’la ilgili iyi yorumlar ve etkili paylaşımlar yapmaya başladı. Bu paylaşımlarda yorumların daha da üstüne çıkan şey ise yeni ürünle ve sunumla ilgili çok daha detaylı bilgilerin kitlelere ulaşması oldu. Bu da bizlere Apple’ın, insanların neden ürünü ilk alan kişi olmak istediğini, neden markanın satış mağazaları önünde kuyruk oluşturdukları anlamamızı sağladı.

Bu iki örneğin yanında daha birçok etkili ve kaliteli influencer marketing çalışmaları ekleyebiliriz. Markanız için doğru influencer’larla bir araya gelip efektif stratejilerle birleşince başarının da beraberinde geldiğini unutmayın!

tr_TRTürkçe
en_USEnglish arالعربية it_ITItaliano de_DEDeutsch es_ESEspañol tr_TRTürkçe