Influencer Marketing ile Perakende Satışları Arttırmanın 10 Yolu

Dünya, her gün daha da artarak dijital bağlantılar kurmaya devam ederken, influencer marketing markalar için etkili pazarlama stratejileri arasında hızla yükseliyor. Influencerlar, geleneksel ağızdan ağıza yapılan pazarlama tekniklerinin elde ettiği güveni dijital ortama taşıyor.

Lord & Taylor, influencer marketing’in etkisini, bir kampanyaları için Instagram influencerlarını kullandıklarında ilk elden tecrübe edip anladıklarını ifade ediyor. Kampanyada influencerların kişisel hesaplarından tanıtımını yaptıkları elbisenin hepsi hafta sonu bitmeden satılıyor. Bu kampanyanın başarısı ve benzeri kampanya sonuçları influencer marketing’in özellikle Lord&Taylor gibi perakende şirketleri için birkaç nedenden dolayı başarılı olarak sonuçlandığının kanıtı olarak karşımıza çıkıyor. Bu nedenlere bir göz atmak gerekirse, perakende şirketleri için influencer marketing:

Marka Güveni Oluşturuyor

Bugünlerde tüketiciler markaların ilettiği mesajlar konusunda daha dikkatli. Tabii ki bir şirket size ürününün benzerleri arasında en iyisi olduğunu söyleyecektir, ancak tüketiciler için bunu kendileri gibi bir insandan duymak çok daha değerli olabiliyor.

Tüketicinin Bıkmasını Engelliyor

Benzer bir şekilde, tüketiciler kendi ana sayfalarında ya da internet sayfalarında markaların baskın reklamlarını görmekten dolayı bıkkınlık duyabiliyor. Beğendikleri veya ilgi duydukları bir ürün olsa bile, marka tarafından sürekli tüketicinin önüne getirilen içerik birçok insanı vazgeçirebiliyor.

Yeni Müşterinin İlgisini Çekiyor

Bir ürünü ilk defa alacak olan tüketiciler için, alışveriş sürecinin iki temel bileşeni araştırma ve yapılan yorumlar oluyor. Influencerlar bu iki faktör için tüketicilere yardımcı oldukça olabiliyor. Tüketici ve influencer arasında çoktan oluşmuş olan güven, markalara potansiyel müşterilerini mevcut müşterileri haline getirmekte yardımcı oluyor.

Tüketicilerle Onların Tercih Ettiği Kanalda Buluşuyor

Influencer marketing kampanyaları sadece bir kanalla limitli olmak zorunda değil. Sizin için uygun olan bir strateji geliştirirken, Facebook, Instagram, Snapchat ve blogların hepsi oyunun bir parçası olabiliyor.

Her Cihazdan Ulaşılabiliyor

Araştırma ve yapılan yorumların alışveriş sürecinin çok önemli iki aşaması olmasının yanında, tüketicilere karar vermeye hazırken ulaşabiliyor olmak da çok önemli bir nokta. Ancak hazır olma süreci her zaman tüketici evde televizyonun veya bilgisayarın başında iken meydana gelmiyor. Hatta, şu günlerde internete mobil telefonlardan bağlanan kişi sayısı bilgisayarından bağlanan kişi sayısını geçmiş durumda. Influencerlar kolayca en popüler web sitelerinde, ilgili bloglar ve sosyal medya kanalları da dahil, içerik yaratabilir ve bunu yayınlayabilirler.

Görsellerin Gücünü Kullanıyor

Bir tüketici bir bilgi aldıktan birkaç gün sonra bu bilginin sadece %10’unu hatırlayabiliyor. Ancak bu bilgi bir görsel ile verildiğinde hatırlama oranı %65’e çıkıyor. Tüketiciler görseller ile karşılaştığında içerikleri, sadece yazı gördüklerinden çok daha çabuk kavrıyor. Influencer marketing görsel ve video destekleyen platformlar temel alınarak oluşturulduğu için markanız oyuna otomatik olarak bir adım önce başlıyor.

Özgünlük Yaratıyor

Bahsedilenlere ek olarak, video içeriklerinin yükselişi influencer marketing’in perakende satışları etkilemesinde önemli bir rol oynuyor. Video içerikleri gerçekten de marka ve influencer arasında özgün bir deneyim yaratmayı sağlıyor. Bununlar beraber kutu açılım videoları da yeni veya kararsız müşterilere ulaşmak için mükemmel bir yol olarak gösterilebiliyor. Bu video içerikleri, ürün ile beraber gelen şeyleri açıkça ortaya çıkarıyor, ve aynı zamanda da nispeten karmaşık ürünleri yeni bir kitleye anlatmayı kolaylaştırıyor.

Boşa Harcamayı Ortadan Kaldırıyor

Tüketicilerin değişik ürünleri araştırmak, tavsiyelere bakmak, veya denemek için harcadığı onca zamanı düşünün. Bu süreçler doğru ürünü bulana kadar muazzam bir zaman kaybına ve maddi kayıplara sebep olabiliyor. Bu noktada influencer marketing zamanı ve maddi kaynakları boşa harcamayı en aza indiriyor. Her influencer benzer fikirlere, değerlere ve ihtiyaçlara sahip spesifik takipçilere sahip, bu nedenle eğer bir ürün bir influencer için uygunsa büyük ihtimalle takipçileri için de uygun oluyor.

Daha İyi Niteliklendirme Sağlıyor

Ağızdan ağıza yayılan tavsiyeleri takip etmek zor. Dijital tavsiyeler, hangi formatta olursa olsun (örneğin yeni ürün kutu açma videosu, Instagram postu veya detaylı bir blog yazısı) dijital taktikler ve influencer içeriklerini ilişkilendirme noktasında oldukça kolaylık sağlıyor. Pazarlama ekipleri için, taktikleri açısından neyin doğru yürüdüğünü ve yatırımlarının karşılığının ne olduğunu göstermesi bakımından data paha biçilemez oluyor.

Influencer Marketing Ölçeklendirilebilir Kampanyalar Yaratıyor

Son olarak, influencer kampanyaları markanın hedefine bağlı olarak oldukça kolay ölçeklendirilebiliyor. Marka algısını yükseltmek isteyenler için çok takipçisi olan bir influencer cevap olurken yeni bir tüketici segmenti yaratmak isteyen markalar da kendi ihtiyaçlarına uygun daha niş bir blogger arayışına girebiliyor. Tanımlanmış hedefler ile bir influencer marketing kampanyası her ihtiyacı karşılayacak şekilde ölçeklendirilebiliyor.

2017 yılında, pazarlama stratejileri içerik ve influencer marketing taktiklerini mutlaka göz önünde bulundurmalı. Özellikle perakende şirketleri, influencer marketing’in ürün satışlarını oldukça çok etkilediğinin farkına varmaya başlıyor.

Kaynak: IZEA

tr_TRTürkçe
en_USEnglish arالعربية it_ITItaliano de_DEDeutsch es_ESEspañol tr_TRTürkçe