Influencer Marketing ile Etkinizi Arttıracak 5 Püf Nokta

Influencer marketing ile 5 küçük detayı göz önünde bulundurarak sosyal medya pazarlamanız için bir etki yaratmayı başarabilirsiniz.

Influencer marketing’in popülaritesi ve talebi hızla artıyor. Marka bilinirliğini artırmak için daha güçlü bir pazarlama kanalı olmadığı gibi influencer marketing’in etkin sonuçlar vermesi, son dönemlerde pek çok markanın da bu pazarlama stratejisine yönelmesini sağladı. Markalar, başarıyla uygulanan bir kampanyanın gerekliliğini anladığı gibi influencer marketing ile birlikte daha parlak bir dönem başlatabilmek mümkün. Üstelik 5 küçük detay ile stratejileri geliştirmek ve daha etkin sonuçlar alabilmek artık çok daha kolay.

1. Hedef kitlenizin güvendiği influencer’ı belirleyin

Influencer marketing’de hedef kitleye ulaşmak temel nokta. Fakat burada kesinlikle es geçilmemesi gereken detay, bu yolda ilerlerken hangi aracı kullanacağınız. Hedef kitlenin sevdiği influencer ile çalışmak kuşkusuz pazarlamada üstünlük sağlayacaktır. Böylece sosyal medyada influencer’larının önerileri ile satışları arttırabilir, daha düşük bütçeler ile markaların reklam çalışmalarını yürütmesini sağlayabilirsiniz.

2. Takipçi sayısını değil, katılımı düşünün

Influencer marketing’de en büyük hata takipçi sayılarına bakarak, etkilenmek. Rakamlar önemli bir veri sunsa da öncelikle doğru okunmalı ve tek başına değerlendirmemelisiniz. Hedef kitlenin büyük ya da küçük olmasından ziyade bu kitlenin etkinliği ve satışa yönelik ne kadar istekli olduğu göz ününde bulundurmalısınız.

3. Geçmişte influencer marketing yapmış markalardan geri bildirim isteyin

Geçmişte markalar için çalışmış bir influencer ile çalışmayı düşünüyorsanız, diğer markalardan bu konuda geri bildirim alabilirsiniz. Bu geri bildirimde özellikle, “Influencer ile çalışmak kolay mıydı? İletişimde sorunlar yaşandı mı? Çalışmaya katılım beklentiler ile paralellik gösterdi mi?” gibi soruların yanıtlarına ulaşabilirsiniz.

4. Tek ve ilk içeriğe odaklanmayın

Influencer ile çalışmayı belirli bir stratejiye bağlamak, en uygun yol olacaktır. Bu nedenle ilk post sonrasında büyük beklentiler içerisine girmek ya da proje ile ilgili radikal kararlar almak çok doğru olmayabilir. Adım adım ilerlemek ve gerçekçi hedefler belirlemek influencer marketing için odak noktalarınızdan birisi olmalıdır.

5. Kullandığınız influencer ile özdeşeleşebileceğinizi unutmayın

Influencer ile yapacağınız çalışmaların çok etkili sonuçlar vermesi, influencer’ın ön plana çıkmasını ve markanız ile özdeşleşmesini sağlayabilirsiniz. Bu durumu göz önünde bulundurarak en başından itibaren çalışmalarınızı bu doğrultuda yapmanız alacağınız geri dönüşlerin etkinliği bakımından oldukça önemli olacaktır.

Sosyal medya pazarlamasında influencer’ların etkisi hakkındaki blog yazımıza göz atmak ister misiniz?

tr_TRTürkçe
en_USEnglish arالعربية it_ITItaliano de_DEDeutsch es_ESEspañol tr_TRTürkçe