Influencer Marketing İçin Doğru Fiyat Nasıl Belirlenir?

Şu anda yerli ve yabancı olmak üzere yüz binlerce influencer var ve sektörde fiyatlandırma noktasında standartlar tam olarak belli değil. Eğer bu konuda sorun yaşıyorsanız, influencer marketing için doğru fiyat belirleme rehberine göz atabilirsiniz.

Influencer ile çalışmak giderek daha başarılı sonuçlar verirken, marka ve yöneticilerin dikkati de influencer marketinge doğru bir yönelme gösteriyor. Bu aşamada en çok yaşanan sorun ise bütçeler. İnfluencer için ne kadar bir bütçe ayrılmalı, alınan fiyatlar çok mu yüksek ya da piyasadaki ortalama fiyatlar ne gibi çok farklı sorular şu an için influencer pazarlamasının gündeminde yer alıyor. Şu anda, endüstride tek tip fiyatlandırma standartları olmadığından dolayı fiyatlar farklı nedenlere ve kaygılara göre değişen ve uzun bir liste halinde. Peki, bu aşamada nelere dikkat edilebilir?

Influencer Pazarlamada Fiyatın Değerini Ölçme

Influencer için net fiyatlar bilinmese de yapılan çalışmadan ve ödenen ücretten en iyi sonucun alınabilmesi adına bazı kriterlere dikkat etmekte yarar var.

İçerik Kalitesi Ve Fotoğraf Kalitesi

İçerik kalitesi ilk olarak dikkat edilecek detay. Kullanılan görsel ya da video bir iPhone ya da cep telefonu ile mi çekildi? Çalışmalarda DSLR fotoğraf makinesi mi kullanıldı? Tüm bunlara bağlı olarak ortaya çıkan sonuç profesyonel mi yoksa amatör mü görünüyor? Daha önce bu tür bir çalışma için yapılan örnekler nelerdir? Bu tip sorulara vereceğiniz cevaplar sizi aşama aşama doğru sonuç ve çalışmaya götürecektir.

Tüm Platformlarda Toplam Sosyal Erişim

Influencer çalışmalarında kişilerin kaç takipçisi olduğu ve içeriklere yönelik etkileşimin ne derece tatmin edici olduğu mutlaka göz önünde bulundurulmalı. Tüm platformlarda toplam katılımın ne olduğu, beğeni ve yorum gibi detaylar incelenerek hesapların yeterli seviyede olması da belirlenmeli.

Markalarla Ortak Çalışma

Belki de çoğu firmanın göz ardı ettiği bir detay. Bir influencer çalışması öncesi ve sonrasında çalışmaların takip edilerek rakip firmalarla bir çalışmanın olup olmadığının kontrol edilmesi gerekiyor. Aksi halde bir influencer için aynı ürün grubundaki markaların sırayla tanıtılması çok ciddi bir dezavantaj yaratacaktır.

Fiyatlandırma Nasıl Olmalı?

Fiyatın tutarından ziyade anlaşmaya bağlı olarak farklı şekilleri de olabilmektedir. Alakart (A la carte) olarak adlandırılan farklı ödeme yöntemleri de Türkiye’de olmasa da yurt dışında yoğun olarak tercih ediliyor.  Belli bir sosyal mecraya yönelik ve belirli bir zamanı kapsayacak şekilde ödemelerin de yapılması mümkün. A la carte fiyatlandırma, iki ana amaç için kullanılabilir: İlki, bir markanın sınırlı bir bütçeye sahip olduğu ve tam bir kampanyaya yatırım yapmak istemediği durumlardır. Bu tür zamanlarda markalar farklı platformların veya influencerın performansını test etmesi söz konusu olur. İkinci bir amaç ise belirli bir platforma uyan ve bu platforma yönelik özel çalışmaların farklı şekilde ücretlendirilmek istenmesidir.

Kişilerin influencer marketin için bu tip kaygılar gütmesi onu her zaman için doğru sonuca götürecektir. Bu bakımdan fiyatlandırmanın uygun olup olmadığını belirlerken tüm bu kriterlere bakmak ve tüm bu kriterlerin firma için uygunluğunu doğruladıktan sonra çalışmaya başlamak çok daha uygun olacaktır. Böylece yüksek ya da ücret fiyatla çalışmaktan ziyade doğru ve etkili bir çalışma yapmak uygun olacaktır.