Hemen Şimdi Denemeniz Gereken 3 Yeni Pazarlama Stratejisi

Pazarlama sürekli kendini geliştiriyor ve pazarlama stratejileri de gün geçtikçe değişiyor. E-posta pazarlaması ve içerik pazarlaması hala uygulanabilir stratejiler arasında yer alırken bir yandan denemeye değecek yeni ve büyüyen pazarlama stratejileri de karşımıza çıkıyor.

Bir stratejiyi test etmeden, optimize etmeden ve düzenlemeden işimiz için işe yarayıp yaramayacağını bilemek çok zor. Eğer şu anki pazarlama stratejinizi değiştirmeyi veya gözden geçirmeyi düşünüyorsunuz bu yepyeni ve hızla yükselen stratejilere bakmanızı tavsiye ederiz!

1. Influencer Marketing

Influencer Marketing inanılmaz bir hızda büyüyor ve yakın zamanda da yavaşlamasına dair bir sinyal yok. Influencer marketing yapan ajanslar/platformlar her gün dünyanın her yerinde yer alan şirketlerden bu yükselen trendi nasıl daha iyi markalarına entegre edebilecekleri ile ilgili danışmanlık talepleri alıyor.

200’den fazla pazarlama uzmanının katıldığı bir ankette bu uzmanların %66’sının 2016 yılında influencer marketing’i bir şekilde pazarlama stratejilerine dahil ettikleri sonucuna ulaşılmış. Bu rakam ilerleyen zamanlarda daha fazla markanın influencer marketing’in markaları için uygun olup olmadığını anlamak için kampanyalar oluşturmasıyla katlanarak artacağının sinyallerini veriyor.

Bu gittikçe yükselen trendle birlikte bütçe soruları da gündeme geliyor. Geleneksel reklam bütçelerinin çok altında olan influencer marketing ile daha makul bütçelerle milyonlara ulaşmak mümkün. Bu noktada makro influencer’lar ile çalışmak zorunda olmadığınızı hatırlatmak isteriz. Markanız için mikro influencer’lar ile çalışarak da hedeflediğiniz kitleye ulaşabilirsiniz. Daha niş hedeflemelerde ön plana çıkan mikro influencer’lar özellikle belirli ilgi alanları olan kitlelere yönelik pazarlama çalışmalarında daha etkili olabiliyor.

Influencer marketing’in sunduğu en önemli artılardan biri de markaların sosyal medya influencer’larının halihazırda güven ilişkisiyle bağlı olduğu takipiçilerine doğrudan ulaşabilir olması. Takip ettikleri sosyal medya influencer’ının yorumlarına, tavsiyelerine güvenen kitleye ulaşmak artık çok kolay.

Geleneksel reklam bütçelerinin çok olması ve her gün biraz daha dijital hale gelen dünyada ad-blocker uygulamalarının gittikçe daha da fazla yaygınlaşması ile influencer marketing markalara daha özgün ve etkili içerikler yaratma imkanı sağlıyor.

2. Video Blogları

Video blogları (vloglar) sadık takipçi kitleleri oluşturmak için çok etkili bir yol. Tüketicilerin beğenerek takip ettikleri video içerikleri oldukça fazla izlenme oranına sahip. Aylık 1.5 milyar kullanıcının oturum açtığı YouTube’da mobil cihazlardan günlük izlenme oranları 1 saatten fazla olarak karşımıza çıkıyor. Bu veriler de video izleyen kitlenin potansiyelini, özellikle mobilde, gözler önüne çıkarıyor.

Videolar aynı zamanda markayı arkadaşça bir yaklaşımla ilişkilendirerek daha insancıl algılanmasını sağlıyor. Bu da anında bir güvenin oluşmasına olanak veriyor. Özgün içerikler paylaşmaya devam ettikçe de bu güven artıyor.

Vloglar önceden hazırlanmış, çalışılmış ya da reklam kokan içeriklerden uzak paylaşımlar yapmanıza yardımcı oluyor. Markanızın, ekibinizin, işinizin yani kısacası sizle alakalı her şeyin potansiyel müşterileriniz tarafından anlaşılmasına olanak tanıyor. Birçok kişinin ilgisini çekecek bir vlog oluşturarak markanızın tanınmasını ve böylelikle markanızı büyütmeyi başarabilirsiniz.

3. İnternet Yayınları

İnternet yayınları gittikçe popüler hale gelirken size hedef kitlenizle iletişime geçmek için harika bir fırsat sunuyor aynı zamanda.

Bu konuda bir hukuk firmasının kurucularından Jim Parrish şunları söylüyor “Bir girişimcinin gözünden, internet yayınları ilgi çekici çünkü aynı zamanda başka bir şeyi yaparken de tüketebileceğiniz içerikler, aynı anda birden çok şeyi yapmanıza ve bu sırada bir şeyler öğrenmenize olanak sağlıyor. Sabah sporunuzu yaparken dinlediğiniz internet yayını kendi kendinize bir şeyler öğrenmenize yardımcı oluyor.”.

Bu nedenlerle muhteşem bir satış konuşması yapmanıza ya da uzun soluklu reklam filmleri oluşturmanıza gerek kalmıyor. Bir hikaye anlattığınızda karşınızdakini de bu hikayeye dahil edebiliyorsanız işte o zaman en etkili şekilde kitlenize ulaşmış oluyorsunuz. Tüketiciler ilginç, inandırıcı ve bağlantı kurabildikleri içerikleri daha çok beğeniyor.

tr_TRTürkçe
en_USEnglish arالعربية it_ITItaliano de_DEDeutsch es_ESEspañol tr_TRTürkçe