Sosyal medya influencerları markalarla yaptıkları işbirlikleri sayesinde lüks davetlere katılma, dünyayı gezerken ücretsiz konaklama ve en yeni ürünleri deneyimleme gibi imtiyazlardan yararlanabiliyorlar. Bunların yanı sıra fenomenleşerek tüm dünyanın tanıdığı influencerlar hâline gelen sosyal medya ünlülerinin yıllık gelirleri 15 milyon doları aşıyor. Gün geçtikçe markaların daha fazla yöneldiği influyente de marketing stratejisi, sosyal medyayı aktif olarak kullanan kişiler için yeni bir gelir kaynağı hâline geldi. Daha çok mizah içerikli paylaşımların yapıldığı ülkemizde kendi alanında uzman ve influencer olma kimliğini edinerek başarılı işler ortaya koyan sosyal medya ünlüleri de var elbette. Eğer siz de milyonlarca kişi tarafından tanınmak, markalarla işbirliği yaparak keyifli bir kariyer yolu çizmek ve bilgilerinizi insanlara aktararak faydalı olmak isterseniz; dünyaca ünlü sosyal medya fenomenlerinin influencer olma yolundaki tavsiyelerine kulak verebilirsiniz. (Yazıya geçmeden önce bkz: Estos influyentes que derivan después de millones Da Kim ¿Quién?)

Fenómeno mundialmente famoso convertirse en un factor influyente

Influencer Olmak İçin Nereden Başlayacağım?

İlk olarak influencer nedir, ne değildir öğrenmek için araştırmalar yapın. Bunun için CreatorDen blogunda yer alan yazılarıma göz atabilirsiniz. Amacınız sıradan bir sosyal medya ünlüsü olmak yerine takipçilerine fayda sunan ve markaların peşinden koştuğu bir influencer olmak olsun. (Bkz: ¿Cómo convertirse en una marca de $ 500 millones con un solo factor de influencia?) İnsanlara ne sunmak istediğinize karar verin. Mizah alanında yeteneğiniz varsa bu alanda da başarılı çalışmalara imza atabilir, toplumsal konulara mizah ile dikkat çekerek farkındalık oluşturabilirsiniz. Yemek, seyahat, makyaj ya da moda vb. alanlara ilginiz varsa işiniz çok daha kolay. Bu alanlardaki bilgilerinizi çektiğiniz video ve fotoğraflarla aktarabilirsiniz. Bakalım dünyaca ünlü influencerlar nereden başlamanız konusunda ne söylüyorlar?

Fenómeno mundialmente famoso convertirse en un factor influyente

Yeme  – içme bloggerı Gaby Dalkin: “Kendi sesinizi bularak peşinden gidin. İster yemek ister yazmak üzerine olsun hiç kimse sizin anlattığınız gibi bir hikâye anlatamaz. Bu yüzden ne paylaşmak istediğinize karar verin ve sonrasında balıklama dalın!”

İllüstratör & tasarımcı Hayden Williams: “Tasarımcı ve sanatçı olmak isteyenlere tavsiyem yeteneklerine odaklanmaları, yaptıkları her şeyde istikrarlı olmaları ve dünyaya kendi izlerini bırakmalarıdır. Sizi diğer herkesten ayıran şeyler üretin.”

Fenómeno mundialmente famoso convertirse en un factor influyente

 

Influencer Olarak Paylaşımlarım Nasıl Olmalı?

Influencerlar dikkat çekici içerikler üreterek kitlelerin ilgisini çeken kişilerdir. Paylaşım yapmaya başlamadan önce hangi sosyal medya ağında popüler olmak istiyorsanız o platformun içerik kurallarını öğrenin. Özellikle marka işbirlikleri yapmak istiyorsanız içerik pazarlaması hakkında da bilgi sahibi olun. (Bkz: ¿Qué es el marketing de contenidos?) İçerik paylaşımı yaparken kaliteli ve yüksek çözünürlüklü görseller kullanmanız ve dikkat çekici metinlerle süslemeniz de önemlidir. (Bkz: Instagram’da Mükemmel Gönderi Metni Nasıl Yazılır?Instagram Story RehberiInstagram Hashtag Rehberi) Kaliteli görseller için Unsplash y Pexels gibi ücretsiz stok fotoğraf sitelerinden faydalanabilir ya da fotoğraf sanatına ilginiz varsa kendinizi bu alanda geliştirerek kendi çektiğiniz kareleri kullanabilirsiniz. Görsel paylaşımlarınızda Canva benzeri ücretsiz uygulamalardan ya da mobil fotoğraf düzenleme uygulamalarından da faydalanabilirsiniz.

Moana Bikini kurucusu ve tasarımcı Karina Irby: “Çeşitlilik: Tüm yumurtalarınızı tek bir sepete koymayın. Bir sosyal medya kanalı bir kişi ya da işletme için işe yarayabilirken diğeri için başarısızlıkla sonuçlanabilir. Instagram’da büyük bir takipçi kitleniz olabilir ama sizinle para harcayanlar Facebook’ta yer alırlar.”

Musical.ly yıldızı & aktör Casey Simpson: “Instagram fotoğrafları için en iyisi yüksek çözünürlüklü bir kamera olabilir ama tek sahip olduğunuz şey bir telefonsa, üzülmeyin. Yine de kaliteli fotoğraflar çekebilirsiniz. Aydınlatma bir fotoğrafı güzelleştirebilir ya da berbat edebilir, bu yüzden önerim ışığı her zaman en iyi şekilde kullanmaya çalışmanızdır.”

National Geographic fotoğrafçısı & konuşmacı Michael Yamashita: “Bence iyi bir fotoğraf kendini gösteriyor. Ortalıkta bir sürü korkunç ıvır zıvır var.”

Moda bloggerı Iga Wysocka: “Bir takipçi olsaydım görmek istediğim şeyleri paylaşmaya çalışıyorum.”

 

Instagram’da Takipçi Kitlemi Büyütmek İçin Ne Yapmalıyım?

Instagram’da takipçi kazanmak için kararlı olmalı ve organik bir büyüme için kendinize zaman vermelisiniz. Farklı ve sıradışı paylaşımlarda bulunarak sabırlı olmalı ve sık paylaşımda bulunarak hesabınızı aktif tutmalısınız. Birçoklarının yaptığı yanlışa düşerek takipçi satın almayın. Sahte takipçiler hem kişisel hesapları hem de markaların işletme hesaplarını kötü gösterir. Instagram’da satın aldığınız bot takipçiler dışarıdan kolaylıkla anlaşılabilen otomatik yorumlarla hesabınızın kalitesini düşürecek ve gerçek kitlenizin güvenini sarsacaktır. Bunun yerine otantik olun ve hedeflerinizi zamana yayarak organik olarak büyümeyi amaçlayın. Gerçek ve sadık bir takipçi kitlesi ile influencer kimliğini kazanmayı hedefleyin. Diğer influencerlarla da iletişimde kalarak birbirinize destek olun.

Yapımcı Jordan Taylor: “Tanıştığınız kişilerle iletişimde kalmanız önemlidir çünkü yol boyunca kimlerle yeniden karşılacağınızı bilemezsiniz.”

“FollowMeTo” projesinin sahibi Murad Osmann: “Sabırlı olun.”

Gezi influencerı & fotoğrafçı Chris Burkard: “Aktif kalın, özgün olun ve birbirinize yardım edin.”

#followmeto the mysteries of the land of ancient Egypt. It was an amazing trip where we managed to cover the Great Pyramids and the famous Nile route, covering the temples of Luxor, Aswan and Abu Simbel. This was one of the most difficult trips in terms of production that we had and a lot of adventures were on our way while I was trying to find my Egyptian Goddess Nataly 🙂 This is a teaser to the full video which you can see on our IG TV channel! ❍❍❍❍❍❍❍❍❍❍❍ Huge thanks to our team and everyone involved in the making of this video. First of all to the talented creator and d.o.p @kasatov_movie. It was great to know you better and I truly believe you have a talented future ahead of you! To Maissa Azab (@maissaazab) – for helping us with the styling of the trip on such a short notice. Those were the exact outfits we have imagined when we initially decided to come to Egypt. To @_ahmedkadry and his amazing family for the warm welcoming To @experienceegypt for introducing us to Rania Al-Mashat (@raniaalmashat) who promptly helped us to get access to the temple of Karnak, Dendera and Hatshepsut in our outfits ❍❍❍❍❍❍❍❍❍❍❍ Also thanks to: @azzafahmy (you guys have some amazing local jewellery pieces), @hanyelbehaircouture, @fedor_movie , @maisonpyramide (Thank you Maria!) @kojakstudio

Una publicación compartida por MURAD OSMANN (@muradosmann) on

 

İşbirliklerinde Hangi Markaları Seçmeliyim?

Instagram’da takipçi kitlenizi büyüttükçe marka teklifleri de ardı sıra gelmeye başlayacaktır. Böyle bir durumda influencerların yaptıkları en büyük hata kendi kişisel marka imajlarına uygun olmayan ve takipçi kitlelelerinin ilgisini çekmeyecek reklam tekliflerini kabul etmeleridir. Marka işbirliklerinde maddiyattan ziyade önceliğiniz takipçilerinize fayda sunmak olmalıdır.

Vida saludable y spor influencerı Tammy Hembrow: “Sadece gerçekten sevdiğim markalarla çalışıyorum böylelikle bir markayla sadece para için çalışmak zorunda kalmıyorum.”

Fotoğrafçı Chris Burkard: “Kendi değerlerimle eşleşen müşterilerle çalışmayı seviyorum.”

SORTEDfood kanalının sahipleri Ben Ebbrell, Mike Huttlestone, Jamie Spafford ve Barry Taylor: “Sadece video görüntülenme oranlarını arttırmak yerine, bize anlamlı içerikler üretmede imkân sunan ve bu konuda çalışmaya hazır markalarla ilgileniyoruz.”

Buying ❤️ Likes for #Instagram 📸 may be tempting – but it comes with a hefty price tag. Using cheap tricks to get more #engagement & #followers won’t help you achieve your wider business goals. Though Instagram’s algorithm is trickier than their old chronological setup, it’s better to play by the rules to ensure that the content you create gets seen by the right people. We breakdown why you need to think quality over quantity for long term Insta success. 📲 Learn more on our blog … direct link's in bio! #smm #socialmediamarketing #digitalmarketing #socialmediastrategy #socialmediatips #socialmediatraining #marketing101 #socialmediamanager #socialmediatip #instagrammarketing #instagramtips

Una publicación compartida por Socialbakers (@socialbakers) on

 

Etkileşim Oranlarını Nasıl Arttırabilirim?

Markalarla işbirliği yapmak isteyen influencerların aktif bir takipçi kitlesine sahip olmaları ve etkileşim oranlarının yüksek olması önemlidir. Instagram’daki etkileşim oranlarınızı bilmiyorsanız aquí tıklayıp formu doldurarak de Creatore‘in sizin için hesaplamasını sağlayabilirsiniz.

Life With Jackie kanalının sahibi Jackelyn Shultz: “Youtube, Twitter, Facebook ve Instagram hesabıma bırakılan her yorumu cevaplıyorum. Diğer eğlence ve sosyal medya influencerları ile olabildiğince işbirliği yapmaya çalışıyorum.”

moda ve lifestyle influencerı Stefano Tratto: “Her zaman takipçilerimin fikrini sorarım ve onlarla her gün etkileşimde bulunurum. Bizzat kendim tüm mesajlarını da okurum.”

 

Perfil del autor

Dilek Erdensoy
Dilek Erdensoy, después de su educación de idiomas en Estados Unidos, después de su licencia en filosofía; diseño, medios digitales y marketing. El escritor que continúa escribiendo en varios sitios; ciencia, tecnología y filosofía, siguiendo de cerca la industria de los medios y la publicidad.
Sobre el autor

Dilek Erdensoy, después de su educación de idiomas en Estados Unidos, después de su licencia en filosofía; diseño, medios digitales y marketing. El escritor que continúa escribiendo en varios sitios; ciencia, tecnología y filosofía, siguiendo de cerca la industria de los medios y la publicidad.
es_ESEspañol
tr_TRTürkçe en_USEnglish arالعربية it_ITItaliano de_DEDeutsch es_ESEspañol