Philips SpeedPro Max ile Etkileşime Geçiren Paylaşımlar

Genel bilgiler

 

Philips, ev ürünleri kategorisinden kablosuz süpürgesi SpeedPro Max ile pandemi döneminde temizliğin önemine vurgu yaptı. 

Covid-19 döneminde temizlik ihtiyacı ve öneminin artması ile, evde hayatı kolaylaştırmak için pratiklik ve işlevsellik arayışında olan tüketicileri ile buluştu. Çeşitli sıradışı iletişim modelleri ile Youtube ve Instagram üzerinden ilerleyen kampanya, eğlenceli ve akılda kalıcı içerikleri sayesinde büyük kitlelere ulaşmayı başardı.


Marka hakkında

 

Geçmişi 1891’e kadar dayanan şirket, hayatına ampuller ve bazı elektrik aletleri üreterek başlamıştır. Günümüzde ev aletlerinden kişisel bakım, anne çocuk bakımı, aydınlatma ve sağlık ürünlerine kadar teknolojik ürünler geliştirmektedir. Şirket sloganı, Teknolojik olarak gelişkin fakat kullanıcının ihtiyaçlarını karşılayacak kadar sade ürün geliştirme eğilimini vurgulayan ‘Anlamlı ve Basit’dir.

 

Kampanya hedefleri

 

 • Gerçek zamanlı pazarlama örneği olarak, sektörde öne çıkmak. 
 • Influencer’lar aracılığı ile markaya takipçi ile canlı etkileşime girme ve tüketici yorumu almak. 
 • Evde Hayatı Birlikte İyileştiriyoruz’ çatı söylemi ile temizlik konusunda kadın-erkek eşitliğini hatırlatıcı içerikler oluşturmak. 
 • Ürünün teknolojik özellikleri ile birlikte pratikliğini ve yüksek performansını aktarmak.

 

Kampanya Yöntemi

 

 • Kanal – Youtube, Instagram
  *Tarih: 05 Mayıs 2020 – 28 Haziran 2020
 • Projeye Destek Veren Influencer’lar: 18-45 yaş arası kadın takipçileri yüksek, takipçileri ile samimi iletişimi olduğu bilinen, teknoloji ile ilgili, yenilikleri takip eden macro influencer’lar ile işbirliği yapıldı.
 • Youtube’da üç adet içerik ile iletişim yapıldı. Ürünün teknolojik özellikleri Hakkı Alkan aracılığı ile aktarılırken, evde kullanım örnekleri, paylaştığı temizlik videoları ile 57 bin takipçiye ulaşan Deniz MD ve Berfu & Eser Yenenler çifti ile aktarıldı.  
 • Instagram üzerinde ise post/video post paylaşımı, story ile link yönlendirme, IGTV ve canlı yayın içerikleri yayınlayarak mecradaki tüm iletişim yöntemleri tek proje içerisinde efektif bir şekilde kullanıldı.  
 • Pandemi dönemi ile birlikte canlı yayınlara ilginin artması sırasında proaktif yaklaşım gösterilerek dönemin en popüler, etkileşim ve etki gücü yüksek, reality show’u olan Mücbir Sebepler ile iletişim yapılarak ve ürün bilinirliğini artırıldı
 • Süpürgeyi çok beğenen ve denemek istediğini belirten 6 adet ünlü isme, kendilerine özel not ve ekran görüntüleri ile birlikte birer adet Philips SpeedPro Max gönderildi.

 

Sonuçlar 

Toplam 7 influencer ile çalışıldı, 3 Youtube video, 4 Video Post ve 19 Story paylaşımı, 1 Canlı Yayın iletişimi yapıldı. 

 • Influencer’ların Takipçi Toplamı : 2.3M    
 • Video İzlenmesi: 1M
 • Etkileşim: 75.226  
 • Etkileşim Oranı: 4.67% 
 • Canlı Yayın;
  İletişim anında aktif izleme: 71K 

 

Öne Çıkan Influencer’lar


@bartu_kucukcaglayan ve @meliksahtas yaptıkları canlı yayın ile anlık 71 bin kullanıcıya ulaşarak oldukça yüksek performans göstermişlerdir.

 

@anilaltann ve @pelinakil yaratıcı ve eğlenceli içerikleri ile 727 bin izleyiciye ulaştılar. 


@tuceliztos 4 adet story paylaşımı ile 36 bin web sitesi yönlendirmesi yaparak, genel kampanya ortalamalarının da çok üzerinde bir performans göstermiştir. 

 

Kazanımlar 

 • Oldukça ses getiren canlı yayına, birçok ünlü ismin katılması ve iletişim esnasında Philips SpeedPro Max hakkında pozitif yorumların artması, ürün bilinirliğini üst seviyeye çıkardı. 
 • Philips, marka olarak teknolojiyi ve güncel iletişim yöntemlerini yakından takip etmesi ile hedef kitlenin marka sadakati arttı. 
 • İletişimler web sayfası ziyareti ve ürün satışını gözle görünür oranda arttırdı. 
 • Canlı yayın sırasında ürüne ilgi duyduklarını belirttikten sonra, ürün gönderimi yapılan Ezgi Mola, Meriç Aral, Saba Tümer, Hasibe Eren, Ahmet Rıfat Şungar ve Gülşen markayı etiketleyerek teşekkür paylaşımı yaptılar.  

 

Dikkat Çeken İçerikler 

 

View this post on Instagram

Bilen bilir önermek konusunda çok hassasımdır, denemeden sevmeden hiç bir şeyi paylaşmam. Son günlerde hayatı gerçekten kolaylaştıran birşeyle tanıştım. Philips Speed Pro Max Şarjlı Dik Süpürge şu günlerde imdadıma yetişti. Malum sterilizasyon seviyesi son 2 ayda hayatımızda normalin 5 katına çıktığından, süpürgesiz günümüz geçmez olmuştu. Kendisiyle tanışmak harika oldu. Çok hafif, inanılmaz güçlü ve çok pratik kullanımı👌🏻 bir de havalı ki aydınlatması bile var😉 LED başlığı gerçekten en sevdiğim özelliği oldu, kıyıda köşede saklanan tozları bile rahatça görebiliyorum, o yüzden kendisiyle çok iyi anlaşıyoruz🤓 Temizlik eğlenceli bir hal aldı bu hızlı süpürge ile, ikimiz de elimizden düşüremiyoruz🙈 Şekil A @hepileriengin de gördüğünüz gibi✌🏻

A post shared by Beyza Şekerci Hepileri (@beyzasekerci) on

 

 

 

View this post on Instagram

 

Philips SpreedPro Max kalp kirikliklarinizi bile supurur :)🧹 @philipsturkiye

A post shared by Berfu Yenenler (@berfuyenenler) on

 

 

Yazar Profili

Beril Oktay